Zamknij

David R. Edwards nie żyje. Był frontmanem wpływowej walijskiej grupy Datblygu

23.06.2021 11:05
Płomień świecy
fot. shutterstock.com/Zdjęcie pogladowe

David R. Edwards nie żyje. Muzyk był frontmanem wpływowej grupy punkowej Datblygu z Walii. Miał 56 lat.

David R. Edwards to frontman grupy Datblygu, muzyk i poeta, który miał duży wpływ na rozwój kultury walijskiej. Artysta zmarł w wieku 56 lat.

David R. Edwards nie żyje. Był frontamanem grupy Datblygu

Piosenkarz zmarł w swoim domu w Carmarthen. Od jakiegoś czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. Cierpiał na epilepsję i cukrzycę. O jego śmierci poinformowała długoletnia koleżanka z zespołu artysty oraz jego przyjaciółka - Patricia Morgan.

Kobieta opublikowała na Twitterze wzruszający post.

Dawida już z nami nie ma. Był przykładem przyjaciela, którego każdy chciałby mieć. Mocna, hojna osobowość, a jednoczesnie misiowaty facet. Jego dziedzictwo będzie z nami żyć dalej.

Edwards założył Datblygu z T.Wyn Daviesem w 1982 roku, kiedy oboje byli w szkole średniej. Dwa lata później dołączył do nich Morgan. Wokalista śpiewał w zespole głównie w języku walijskim, co sprawiło, że grupa grała wyjątkowy materiał, promujący rodzimą kulturę.

David R. Edwards nie żyje. Kim był wpływowy muzyk?

W 1988 roku artyści nagrali debiutancki album "Wyau". Przełomowe dzieło zespołu "Libertino" wydano w 1994 roku. Formacja rozpadła się rok później.

Edwards był również poetą oraz miał ogromny wpływ na rozwój muzyki walijskiej. Jak mówi o artyście jeden z walijskich rockmanów - Gruff Rhys z Super Furry Animals:

Jego wkład w język walijski jest nie do ocenienia, a jego praca z Datblygu to centralny punkt jego tętniącej życiem kontrkultury. Nie mam wątpliwości, że jego wpływ będzie rósł, a jego piosenki będą nadal służyć jako moralne kompasy i źródła światła, które poprowadzą nas przez ciemność na przestrzeni wieków.

RadioZET.pl/NME