Zamknij

Ed Sheeran skopiował utwór zespołu MProjekt? Jest komentarz grupy!

Redakcja
05.02.2018 12:00
Ed Sheeran
fot. Lionel Urman / Splash News/ EAST NEWS

Ed Sheeran splagiatował polską grupę? O całej sprawie poinformowało "Antyradio". Lubelski zespół MProjekt opublikował w serwisie YouTube wideo, w którym porównuje swój utwór „Już Nie To Samo” z piosenką „How Would You Feel (Paean)”, która znalazła się na ostatnim albumie Brytyjczyka „Divide”.

Zagłosuj

Czy Ed Sheeran skopiował utwór MProjekt?

Liczba głosów:

Ed Sheeran splagiatował utwór MProjekt?

Popowo-rockowa grupa MProjekt z Lublina wydała utwór „Już Nie To Samo” w maju 2016 roku. Piosenka Eda Sheerana pojawiła się nieco później — znalazła się na jego trzecim albumie „Divide”, który miał swoją premierę w marcu 2017 roku.

Na opublikowanym przez polski zespół nagraniu można usłyszeć spore podobieństwo między solówkami wykorzystanymi w dwóch kompozycjach. Członkowie MProjekt zdecydowali się skomentować sprawę.

— Możemy tylko powiedzieć,że jest nam niezmiernie miło, że melodię (w tej samej tonacji, tempie), która występuje zarówno w naszym utworze jak i światowej gwiazdy - Eda, skomponowaliśmy pierwsi. Jednak nie wydaje nam się, żeby był to plagiat, ponieważ ciężko byłoby się dokopać do naszego utworu - nie jesteśmy czołowym, może inaczej - na tyle rozpoznawalnym zespołem, żeby tak łatwo można było nas odnaleźć. Pewnie jest to zwykły zbieg okoliczności, ale bardzo miły - tak całą sprawę skomentowała formacja dla "Antyradia".

Poniżej można posłuchać pełnych wersji „Już Nie To Samo” i „How Would You Feel (Paean)”.

Ed Sheeran i plagiaty

W trakcie swojej kariery Ed Sheeran był już niejednokrotnie oskarżany o plagiat. Niedawno twórcy utworu „When I Found You” postanowili wytoczyć Brytyjczykowi proces. Ich zdaniem piosenka Jasmine Rae jest bardzo podobna do kompozycji „The Rest Of Our Life”, której współautorem jest Sheeran. Sprawa wciąż nie została rozwiązana.

Jeszcze wcześniej brytyjski artysta został pozwany za swój hit „Photograph” mający być kopią innego utworu. Wtedy stronom konfliktu udało się zawrzeć ugodę.

Nowy album Eda Sheerana

Mimo że od premiery albumu „Divide” nie minął jeszcze rok, Ed Sheeran zdecydował się podzielić swoimi planami odnośnie do kolejnej płyty i jej brzmienia. Decyzja Sheerana może zdziwić wielu fanów.

RadioZET.pl/antyradio.pl/PK