Zamknij

Ed Sheeran posądzony o plagiat. Może stracić miliony dolarów

Redakcja
17.01.2018 13:28
Ed Sheeran posądzony o plagiat. Może stracić miliony dolarów
fot. ons.pl

To nie pierwsze tego typu problemy Eda Sheerana. Brytyjski artysta został już raz pozwany za hit „Photograph”, który miał być kopią innego utworu. Stronom konfliktu udało się jednak zawrzeć ugodę. Teraz 26-letni może mieć kolejne kłopoty. Twórcy przeboju pewnej australijskiej piosenkarki twierdzą, że Sheeran dopuścił się kolejnego plagiatu. 

Jasmine Rae to popularna australijska artystka country. W 2015 roku wydała utwór „When I Found You”, który napisała wspólnie z Seanem Carey’em and Beau Goldenem. Piosenka stała się sporym hitem i cieszyła się dużą popularnością w radiu.

Podobieństwo do „The Rest Of Our Life”

Kompozycja „The Rest Of Our Life” Tima McGrawa i Faith Hill, popularnych amerykańskich artystów country, została wydana w listopadzie 2017 roku. Ed Sheeran pomógł w stworzeniu utworu.

Australijczycy zostali poinformowali o rzekomym podobieństwie „The Rest Of Our Life” do „When I Found You” przez jednego z fanów. Twórcy postanowili więc wytoczyć Sheeranowi i reszcie współautorów.

Pozew złożony

W zeszłym tygodniu Carey i Golden złożyli już akt oskarżenia w Nowym Jorku, w którym zarzucają m.in. umyślne naruszenie praw autorskich.

W pozwie nie pojawia się jednak nazwisko Jasmine Rae. Nieobecność wynika najprawdopodobniej z faktu, że jej chłopak, menadżer marketingu w jednej z wytwórni muzycznych, był zaangażowany w promocję „The Rest Of Our Life” w Australii i był świadomy podobieństwa między dwoma utworami na ponad dwa miesiące przed wydaniem piosenki McGrawa i Hill.

Australijskich twórców reprezentuje prawnik Richard Busch, który w 2015 roku pomógł wygrać rodzinie Marvina Gaye’a głośny proces o plagiat przeciwko Robinowi Thicke i Pharrellowi Williamsowi. Ich przebój „Blurred Lines” okazał się być kopią „Got to Give It Up” z lat siedemdziesiątych.

Zagłosuj

Czy słyszysz podobieństwo między tymi utworami?

Liczba głosów:

Miliony dolarów kary

Jeśli sąd uzna „The Rest Of Our Life” za plagiat „When I Found You”, Ed Sheeran, Johnny McDaid, Steve Mac oraz Amy Wadge będą musieli zapłacić 5 milionów dolarów odszkodowania. Australijczycy żądają też wycofania kompozycji i zablokowania jej dalszego użycia.

RadioZET.pl/independent.co.uk/abc.net.au/standard.co.uk/PK