Zamknij

Edita Gruberova nie żyje. Wybitna śpiewaczka miała 75 lat

19.10.2021 12:58
Edita Gruberova
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Edita Gruberova nie żyje. Słowacka śpiewaczka operowa była określana jako "primadonna assoluta, fenomen koloratury, królowa belcanta".

Edita Gruberova nie żyje. Wybitna śpiewaczka urodziła się 75 lat temu w Bratysławie. Występowała w Polsce na scenie Opery Narodowej w 2010 roku podczas recitalu, a rok później wykonała partię Elżbiety, królowej Anglii w wersji koncertowej "Roberta Devereux” Donizettiego. W 2017 roku zaśpiewała tytułową partię Normy w operze Belliniego.

Edita Gruberova nie żyje. Wybitna śpiewaczka miała 75 lat

O śmierci artystki poinformował Teatr Wielki - Opera Narodowa w swoich mediach społecznościowych. W poście nie podano przyczyny śmierci, jednak podkreślono, że to "nieodżałowana strata dla całego operowego świata".

Kariera Gruberovej, która była określana jako "primadonna assoluta, fenomen koloratury, królowa belcanta" rozpoczęła się w Operze Wiedeńskiej. To tam artystka wykonała partię Zerbinetty w "Ariadnie na Naxos" pod dyrekcją Karla Böhma.

Edita Gruberova nie żyje. Kim była?

Śpiewaczka występowała w najważniejszych teatrach operowych na świecie takich jak La Scala, Covent Garden czy Metropolitan Opera. Jak czytamy na stronę e-teatr, gdzie wspomniano zmarłą artystkę, publiczność na całym świecie kochała jej role takie jak Zerbinetta, Konstancja, Donna Anna oraz Rozyna, Gilda, Violetta czy Łucja.

Gruberova zakończyła swoją wieloletnią i bardzo owocną karierę w 2019 roku. Podczas ostatniego występu w Bayerische Staatsoper w Monachium wcieliła się ponownie w rolę królowej Anglii w operze "Robert Devereux".

RadioZET.pl/e-teatr.pl