Zamknij

Eurowizja: 10 niezapomnianych momentów w historii konkursu [WIDEO]

Redakcja
12.05.2018 18:50
Eurovision Song Contest
fot. Youtube (Eurovision Song Contest)

Eurowizja odbywa się od 1956 roku. W ciągu jej ponad sześćdziesięcioletniej historii mogliśmy zobaczyć wiele dziwnych, szalonych, kontrowersyjnych i nietypowych występów, które zszokowały miliony widzów. Oto 10 niezapomnianych momentów z Konkursu Piosenki Eurowizji.

Eurowizja: 10 niezapomnianych momentów w historii Konkursu Piosenki Eurowizji

Eurowizja 2012: Buranowskije Babuszki skradły show

Zespół folklorystyczny zrobił niemałą furorę na Eurowizji. Sześć starszych pań w ludowych strojach przyniosły Rosji wysokie 2. miejsce w konkursie, a ich występ szybko stał się hitem internetu.

Eurowizja 2006: Lordi, czyli heavy metalowe potwory z Finlandii

Zespół Lordi to jeden z najbardziej szalonych, kontrowersyjnych i absurdalnych uczestników Eurowizji. Fińska grupa, przebrana za przerażające potwory, wystąpiła z heavy metalowym utworem „Hard Rock Hallelujah”. Nietypowa prezentacja sceniczna opłaciła się — Finlandia po raz pierwszy zwyciężyła w konkursie.

Eurowizja 2017: Salvador Sobral zaczarował Europę i pobił rekord punktów

Mimo że Portugalczyk nie był faworytem bukmacherów i największych fanów Eurowizji, udało mu się zaczarować europejską widownię. Jego minimalistyczny występ do ballady „Amar pelos dois” przyniósł pierwszy triumf Portugalii w konkursie i rekord eurowizyjnej punktacji. Po raz pierwszy w historii zwycięska piosenka zdobyła aż 758 punktów.

Eurowizja 1974: Triumf legendarnej ABBY

Przebój „Waterloo” to jedna z najsłynniejszych popowych piosenek w historii. Wciąż wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że utwór wygrał Eurowizję i pozwolił szwedzkiemu zespołowi rozpocząć wielką karierę.

Eurowizja 2014: Kobieta z brodą wygrywa cały konkurs

Conchita Wurst to najprawdopodobniej najbardziej kontrowersyjna uczestniczka w całej historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Thomas Neuwirth, austriacki artysta, postanowił wcielić się na scenie w postać kobiety z brodą. Występ zrobił furorę i odbił się szerokim echem w światowych mediach.

Eurowizja 2016: Krótki przepis na eurowizyjny hit od Szwecji

Szwecja to jeden z najbardziej utytułowanych państw w historii Eurowizji. Sześć zwycięstw robi wrażenie. Skandynawowie udowodnili po raz kolejny, że potrafią świetnie zorganizować wielką imprezę, a występ Mansa Zelmerlowa i Petry Mede, prowadzących Eurowizję, zrobił furorę wśród fanów Eurowizji. Szwedzi zaprezentowali krótki poradnik zatytułowany „Love Love Peace Peace”, w którym pokazali, co musi zrobić uczestnik, aby zwyciężyć w Eurowizji.

Eurowizja 2007: Verka Serduchka z Ukrainy

Nie wygrała, ale została zapamiętana. Serduchka to postać drag queen, w którą wcielił się ukraiński aktor komediowy Andrij Mychajłowycz Danyłko. Kiczowaty i szalony występ z utworem „Dancing Lasha Tumba” zachwycił Europę.

Eurowizja 2014: Słowianki Donatana ubijają masło i piorą ubrania

Tym występem Polska powróciła na Eurowizję po trzech latach nieobecności. Prezentacja Donatana oraz Cleo zapisała się na stałe w historii konkursu i jest uważana za jeden z najbardziej kontrowersyjnych momentów Eurowizji. Ubijania masła i skąpo ubranych Słowianek wielu widzów długo nie zapomni.

Eurowizja 2013: Rumuński Dracula

Ciężko znaleźć dziwniejszy występ na Eurowizji. Stylizowany na wampira reprezentant Rumunii, który na co dzień jest śpiewakiem operowym, zrobił szalone show do piosenki „It's My Life”. Mimo że utworowi nie udało się dostać do finału, rumuński występ na stałe wpisał się w historię Eurowizji.

Eurowizja 2004: Rusłana przybliżyła Ukrainę milionom widzów

To bez wątpienia jeden z najbardziej widowiskowych występów Eurowizji. W ciągu trzyminutowego show Rusłana nawiązała do kultury Huculi i zaprezentowała mieszankę muzyki tanecznej, rockowej i rytmów ukraińskich.

Zobacz także

RadioZET.pl/PK