Zamknij

Edyta Górniak na Eurowizji 1994. Oto najlepszy występ Polski w historii konkursu [WIDEO]

20.05.2021 07:30
Edyta Górnaik Eurowizja 1994
fot. Youtube (e-gorniak.com Edyta Górniak)

Najlepszym wynikiem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji jest 2. miejsce. Zdobyła je Edyta Górniak z piosenką „To nie ja”. Od tamtego momentu minęło już 26 lat, a wciąż żaden z późniejszych reprezentantów Polski nawet nie zbliżył się do tego osiągnięcia. Na RadioZET.pl możecie zobaczyć słynny występ Edyty Górniak na Eurowizji 1994.

Eurowizja 2021 odbywa się w dniach 18-22 maja. Najsłynniejszy konkurs piosenki na świecie nie zawsze jest jednak szczęśliwy dla Polski. Nasz kraj jeszcze nigdy nie wygrał imprezy, ale podczas jednej edycji był naprawdę blisko. Wszystko za sprawą Edyty Górniak, która zajęła 2. miejsce.

Eurowizja 2021: drugi półfinał z Rafałem Brzozowskim. RELACJA NA ŻYWO i WYNIKI [CZWARTEK 20.05]

Edyta Górniak — Eurowizja 1994: najlepszy polski występ w historii

Polska zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku. Naszą pierwszą reprezentantką była 21-letnia wówczas Edyta Górniak z utworem „To nie ja”.

Młodziutka artystka pojawiła się na scenie w irlandzkim Dublinie w skromnej, białej sukience. Minimalistyczny i czarujący występ oraz świetny wokal na żywo Edyty Górniak zrobiły ogromne wrażenie na jurorach, a debiutująca w Konkursie Piosenki Eurowizji Polska zajęła 2. miejsce, zdobywając aż 166 punktów. Nasz kraj przegrał jedynie z gospodarzami imprezy, czyli Irlandią.

Zobacz także:  Eurowizja: 15 ciekawostek na temat słynnego konkursu, o których możesz nie wiedzieć

Fenomenalny polski występ sprawił, że Edytą Górniak zachwycili się dziennikarze z całej Europy. Jak podaje portal „Party”, niemieckie media pisały m.in. „pojawiła się nowa artystka z Polski o wyglądzie i głosie anioła”.

Wynik Górniak wciąż pozostaje najlepszym rezultatem Polski w całej historii naszych startów w Konkursie Piosenki Eurowizji. Później tylko dwukrotnie Polakom udało się znaleźć w pierwszej dziesiątce Eurowizji — 7. miejsce Ich Troje w 2003 roku i 8. miejsce Michała Szpaka w 2016 roku.

Rozwiąż  QUIZ: Polska na Eurowizji. Jak dobrze znasz polskie piosenki?

Zobacz także

RadioZET.pl/PK