Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Edyta Górniak na Eurowizji 1994. Oto najlepszy występ Polski w historii konkursu [WIDEO]

10.05.2019 15:30

Najlepszym wynikiem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji jest 2. miejsce. Zdobyła je Edyta Górniak z piosenką „To nie ja”. Od tamtego momentu minęło już 25 lat, a wciąż żaden z późniejszych polskich reprezentantów nawet nie zbliżył się do tego osiągnięcia. Na RadioZET.pl możecie zobaczyć słynny występ Edyty Górniak na Eurowizji 1994.

Edyta Górnaik Eurowizja 1994 fot. Youtube (e-gorniak.com Edyta Górniak)

Edyta Górniak — Eurowizja 1994: najlepszy polski występ w historii

Polska zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku. Naszą pierwszą reprezentantką była 21-letnia wówczas Edyta Górniak z utworem „To nie ja”.

Młodziutka artystka pojawiła się na scenie w irlandzkim Dublinie w skromnej, białej sukience. Minimalistyczny i czarujący występ oraz świetny wokal na żywo Edyty Górniak zrobiły ogromne wrażenie na jurorach, a debiutująca w Konkursie Piosenki Eurowizji Polska zajęła 2. miejsce, zdobywając aż 166 punktów. Nasz kraj przegrał jedynie z gospodarzami imprezy, czyli Irlandią.

Fenomenalny polski występ sprawił, że Edytą Górniak zachwycili się dziennikarze z całej Europy. Jak podaje portal „Party”, niemieckie media pisały m.in. „pojawiła się nowa artystka z Polski o wyglądzie i głosie anioła”.

Wynik Górniak wciąż pozostaje najlepszym rezultatem Polski w całej historii naszych startów w Konkursie Piosenki Eurowizji. Później tylko dwukrotnie Polakom udało się znaleźć w pierwszej dziesiątce Eurowizji — 7. miejsce Ich Troje w 2003 roku i 8. miejsce Michała Szpaka w 2016 roku.

RadioZET.pl/PK

Oceń