Zamknij

Eurowizja 2018: Francja z piosenką o nigeryjskich uchodźcach [WIDEO]

Redakcja
12.05.2018 19:00
Francja Eurowizja 2018
fot. Youtube (Eurovision Song Contest)

Eurowizja 2018 trwa. Jedną z tegorocznych eurowizyjnych piosenek jest „Mercy” duetu Madame Monsieur, który będzie reprezentował Francję. Tekst utworu opowiada o nigeryjskiej dziewczynce urodzonej na łodzi na środku Morza Śródziemnego. Francuska kompozycja na Eurowizję 2018 wywołuje jednak wiele skrajnych opinii.

Francja na Eurowizji 2018: „Mercy” Madame Monsieur o uchodźcach

Francuskojęzyczne „Mercy” electro-popowego duetu Madame Monsieur będzie 61. piosenką Francji w historii udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Utwór opowiada prawdziwą historię dziecka o imieniu Mercy, które urodziło się na łodzi płynącej przez Morze Śródziemne w marcu 2017 roku. Mała dziewczynka jest córką nigeryjskich uchodźców. O jej narodzinach pisały media z całego świata.

Reprezentanci Francji na Eurowizji 2018 przyznali, że historia Mercy bardzo ich poruszyła i mocno zainspirowała. Jak sami twierdzą, ich piosenka nie ma charakteru politycznego.

— To historia narodzin dziecka. Moment szczęścia w środku nieszczęścia. Nie mamy zamiaru nikogo pouczać — powiedział duet Madame Monsieur na jednej z konferencji.

Warto dodać, że regulamin Konkursu Piosenki Eurowizji ściśle określa zasady wyboru utworów. Za ich złamanie grozi nawet wykluczenie z imprezy.

— Nie dopuszcza się, by żadne słowa, przemówienia ani gesty miały znaczenie polityczne lub podobne. […] podczas Widowiska i w miejscach związanych z Konkursem Eurowizji niedopuszczalne jest także propagowanie jakichkolwiek organizacji, instytucji, spraw politycznych lub innych — czytamy w oficjalnym regulaminie Eurowizji.

Mimo że Madame Monsieur zapewnia o niepolitycznym charakterze „Mercy”, piosenka wywołuje skrajne emocje. Wiele krytycznych komentarzy pojawia się pod oficjalnym teledyskiem, w którym możemy zobaczyć duet w towarzystwie osób ubranych w kapoki i folie termiczne.

Francja na Eurowizji

Francja należy do tzw. Wielkiej Piątki, czyli grupy krajów wpłacających najwięcej pieniędzy na organizację Eurowizji. Państwa te nie biorą udziału w półfinałach imprezy i automatycznie wchodzą do wielkiego finału.

W Konkursie Piosenki Eurowizji Francuzi triumfowali pięciokrotnie, co jest jednym z najlepszych wyników w historii. Lepsi są jedynie Szwedzi (6 zwycięstw) i Irlandczycy (7 zwycięstw).

Eurowizja 2018

W 2017 roku Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała po raz pierwszy w historii Portugalia. Salvador Sobral, zwycięzca imprezy, zaprezentował utwór „Amar Pelos Dois”, który spotkał się z wielkim entuzjazmem wielomilionowej widowni i pokonał z ogromną przewagą m.in. Bułgarię, Mołdawię, Belgię czy Szwecję.

Eurowizja 2018 odbywa się w portugalskiej Lizbonie. Wielki finał zostanie zorganizowany 12 maja. Cała impreza będzie odbywać się w Altice Arena.

RadioZET.pl/PK