Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Eurowizja 2018: Francja z piosenką o nigeryjskich uchodźcach [WIDEO]

12.05.2018 19:00

Eurowizja 2018 trwa. Jedną z tegorocznych eurowizyjnych piosenek jest „Mercy” duetu Madame Monsieur, który będzie reprezentował Francję. Tekst utworu opowiada o nigeryjskiej dziewczynce urodzonej na łodzi na środku Morza Śródziemnego. Francuska kompozycja na Eurowizję 2018 wywołuje jednak wiele skrajnych opinii.

Francja Eurowizja 2018 fot. Youtube (Eurovision Song Contest)

Francja na Eurowizji 2018: „Mercy” Madame Monsieur o uchodźcach

Francuskojęzyczne „Mercy” electro-popowego duetu Madame Monsieur będzie 61. piosenką Francji w historii udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Utwór opowiada prawdziwą historię dziecka o imieniu Mercy, które urodziło się na łodzi płynącej przez Morze Śródziemne w marcu 2017 roku. Mała dziewczynka jest córką nigeryjskich uchodźców. O jej narodzinach pisały media z całego świata.

Reprezentanci Francji na Eurowizji 2018 przyznali, że historia Mercy bardzo ich poruszyła i mocno zainspirowała. Jak sami twierdzą, ich piosenka nie ma charakteru politycznego.

— To historia narodzin dziecka. Moment szczęścia w środku nieszczęścia. Nie mamy zamiaru nikogo pouczać — powiedział duet Madame Monsieur na jednej z konferencji.

Warto dodać, że regulamin Konkursu Piosenki Eurowizji ściśle określa zasady wyboru utworów. Za ich złamanie grozi nawet wykluczenie z imprezy.

— Nie dopuszcza się, by żadne słowa, przemówienia ani gesty miały znaczenie polityczne lub podobne. […] podczas Widowiska i w miejscach związanych z Konkursem Eurowizji niedopuszczalne jest także propagowanie jakichkolwiek organizacji, instytucji, spraw politycznych lub innych — czytamy w oficjalnym regulaminie Eurowizji.

Mimo że Madame Monsieur zapewnia o niepolitycznym charakterze „Mercy”, piosenka wywołuje skrajne emocje. Wiele krytycznych komentarzy pojawia się pod oficjalnym teledyskiem, w którym możemy zobaczyć duet w towarzystwie osób ubranych w kapoki i folie termiczne.

Francja na Eurowizji

Francja należy do tzw. Wielkiej Piątki, czyli grupy krajów wpłacających najwięcej pieniędzy na organizację Eurowizji. Państwa te nie biorą udziału w półfinałach imprezy i automatycznie wchodzą do wielkiego finału.

W Konkursie Piosenki Eurowizji Francuzi triumfowali pięciokrotnie, co jest jednym z najlepszych wyników w historii. Lepsi są jedynie Szwedzi (6 zwycięstw) i Irlandczycy (7 zwycięstw).

Eurowizja 2018

W 2017 roku Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała po raz pierwszy w historii Portugalia. Salvador Sobral, zwycięzca imprezy, zaprezentował utwór „Amar Pelos Dois”, który spotkał się z wielkim entuzjazmem wielomilionowej widowni i pokonał z ogromną przewagą m.in. Bułgarię, Mołdawię, Belgię czy Szwecję.

Eurowizja 2018 odbywa się w portugalskiej Lizbonie. Wielki finał zostanie zorganizowany 12 maja. Cała impreza będzie odbywać się w Altice Arena.

RadioZET.pl/PK

Oceń