Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Eurowizja 2018: zwycięskie „Toy” plagiatem „Seven Nation Army”. Jack White uznany jednym z autorów

13.02.2019 16:42

Eurowizję 2018 wygrała Netta Barzilai z piosenką „Toy”. Kilka miesięcy po zwycięstwie pojawiły się informacje, iż izraelski utwór może być plagiatem przeboju „Seven Nation Army” The White Stripes. Lider zespołu Jack White został właśnie uznany jednym z twórców „Toy”.

Eurowizja 2018 zwycięskie „Toy” plagiatem „Seven Nation Army”. Jack White uznany jednym z autorów fot. Youtube (Eurovision Song Contest)

Eurowizja 2018 zakończyła się zwycięstwem Netty Barzilai z Izraela, która wygrała konkurs z piosenką „Toy”. Kawałek bił rekordy popularności w internecie. Wiele osób chwaliło go za chwytliwość, oryginalność i nowoczesne brzmienie. Duże kontrowersje wywołały fragmenty piosenki, gdzie Netta imituje słynne już gdakanie kury.

Eurowizja 2018: zwycięska piosenka „Toy” plagiatem „Seven Nation Army”

W lipcu 2018 roku twórcy zwycięskiego utworu „Toy” otrzymali oficjalny list od Universal Music Corporation, w którym pojawiła się informacja o plagiacie. Uznano, że piosenka z Eurowizji 2018 jest bardzo podobna do wielkiego hitu „Seven Nation Army” z repertuaru The White Stripes.

ZOBACZ TEŻ: Gromee zrobił remiks „Bassa Sababa” Netty. Nowa wersja utworu zwyciężczyni Eurowizji 2018 

Kwestia oskarżenia o domniemany plagiat została właśnie wyjaśniona. Izraelskie media podają, że zawarto porozumienie w sprawie podobieństwa „Toy” do słynnego „Seven Nation Army”. Jack White, autor utworu i lider The White Stripes, został oficjalnie uznany za jednego z trzech twórców zwycięskiej piosenki Netty Barzilai w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 i będzie otrzymywał z tego tytułu tantiemy. Jego nazwisko pojawiło się już w oficjalnym katalogu z danymi.

Od teraz Jack White otrzymuje wynagrodzenie z tytułu praw autorskich za zwycięską piosenkę „Toy” w następstwie oskarżeń wobec twórców, którzy skopiowali fragmenty hitowej piosenki The White Stripes — poinformował na Twitterze Nov Reuveny z KAN, izraelskiej publicznej telewizji.

Pojawiły się głosy, że sprawa plagiatu zaszkodzi Izraelowi i może nawet doprowadzić do odebrania państwu prawa organizacji Eurowizji 2019, która jest zaplanowana na maj. Jak informuje portal „Wiwibloggs”, w związku z zawartym porozumieniem Netta Barzilai nie straci tytułu wywalczonego w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018.

Eurowizja 2019: gdzie i kiedy konkurs?

Gdzie i kiedy odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji 2019? Impreza będzie miała miejsce w Tel Awiwie w Izraelu. Półfinały zaplanowano na 14 i 16 maja, wielki finał Eurowizji 2019 natomiast zostanie zorganizowany 18 maja. Cała impreza będzie odbywać się w budynku Expo Tel Aviv.

Do 15 lutego Telewizja Polska ma ogłosić nazwisko reprezentanta Polski na Eurowizji 2019. Artysta zostanie wybrany wewnętrznie przez specjalną Komisję Konkursową powołaną przez telewizję.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/haaretz.com,wiwibloggs.com/PK  

Oceń