Eurowizja 2018: Rosja wraca do konkursu. Wystąpi niepełnosprawna Julia Samojłowa

31.01.2018 11:35

Wykluczenie Rosji było jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów związanych z Konkursem Piosenki Eurowizji w 2017 roku, który odbył się w Kijowie. Niepełnosprawna reprezentantka Julia Samojłowa otrzymała kilkuletni zakaz występów na Ukrainie, przez co Rosja zrezygnowała z udziału w imprezie. Kraj wróci jednak do stawki już w tym roku. W konkursie wystąpi Samojłowa.

Eurowizja 2018: Rosja wraca do konkursu. Wystąpi niepełnosprawna Julia Samojłowa fot. Youtube (Eurovision Song Contest)

Ubiegłoroczny występ Julii Samojłowej na Eurowizji został odwołany z powodu negatywnej decyzji strony ukraińskiej. Jak poinformowały tamtejsze władze, reprezentantka Rosji wystąpiła w 2015 roku na terytorium anektowanego Krymu i tym samym złamała prawo Ukrainy. Państwo nie zgodziło się więc na przyjazd artystki do Kijowa, gdzie w maju zorganizowano kolejną edycję konkursu.

Kontrowersyjna decyzja Ukrainy zbulwersowała władze w Moskwie. Niedługo później Europejska Unia Nadawców potwierdziła oficjalnie, że Rosja po raz pierwszy w historii wycofała się z udziału w imprezie.

Rosjanie właśnie poinformowali, że poruszająca się na wózku i cierpiąca na rdzeniowy zanik mięśni 28-letnia Julia Samojłowa będzie reprezentantką kraju w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie.

Eurowizja 2018

W 2017 roku Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała po raz pierwszy w historii Portugalia. Salvador Sobral, zwycięzca imprezy, zaprezentował utwór „Amar Pelos Dois”, który spotkał się z wielkim entuzjazmem wielomilionowej widowni i pokonał z ogromną przewagą m.in. Bułgarię, Mołdawię, Belgię czy Szwecję.

63. edycja Eurowizji odbędzie się w portugalskiej Lizbonie. Półfinały konkursu zaplanowano na 8 i 10 maja, wielki finał natomiast zostanie zorganizowany 12 maja. Cała impreza będzie odbywać się w Altice Arena.

RadioZET.pl/PK

Oceń