Zamknij

Eurowizja 2019: kontrowersyjny zespół Hatari z Islandii. Planują protest przeciw Izraelowi?

Redakcja
06.03.2019 16:54
Eurowizja 2019 kontrowersyjny zespół Hatari z Islandii. Planują protest przeciw Izraelowi
fot. Instagram / Eurovision Song Contest

Hatari będą reprezentować Islandię na Eurowizji 2019. Wykorzystujący image BDSM zespół wygrał preselekcje i już jest typowany na jednego z faworytów do zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji. Pojawiają się głosy, że występ kontrowersyjnych reprezentantów Islandii może być politycznym protestem przeciw Izraelowi.

Eurowizja 2019: zespół Hatari reprezentantem Islandii

Hatari to zespół, który będzie reprezentantem Islandii na Eurowizji 2019 w Izraelu. Grupa wygrała w wielkim stylu islandzkie preselekcje z piosenką „Hatrio mun sigra” (tłum. „Nienawiść zwycięży”).

Wybór Hatari na reprezentanta Islandii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019 już budzi ogromne kontrowersje. Wszystko przez szokujący wizerunek członków grupy (występują w strojach BDSM), głoszone poglądy oraz gatunek muzyki. Piosenki Hatari łączą w sobie techno i punk, a sam zespół podkreśla, że ich twórczość ma charakter antykapitalistyczny.

W notowaniach bukmacherów Islandia robi niemałą furorę. Kontrowersje wokół Hatari sprawiają, że państwo znajduje się obecnie w gronie pięciu głównych faworytów do wygrania Eurowizji 2019 — obok Rosji, Szwecji, Włoch i Cypru.

Hatari z Islandii i antyizraelski protest na Eurowizji 2019?

W zagranicznych mediach pojawiają się także głosy, że Hatari mogą potraktować Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 w Izraelu w sposób polityczny, mimo że jest to oficjalnie zakazane i grozi nawet dyskwalifikacją. Regulamin Eurowizji nie pozwala na propagowanie spraw politycznych podczas konkursu i w miejscach z nim związanych.

Jak informuje chociażby izraelski „Haaretz”, członkowie Hatari są bardzo mocno zaangażowani politycznie. Niewykluczone więc, że będą próbowali przekształcić swój eurowizyjny występ w antyizraelski protest przeciw łamaniu praw człowieka wobec Palestyńczyków i śmierci wielu ludzi w Strefie Gazy.

Co ciekawe, to właśnie Islandczycy protestowali jeszcze kilka miesięcy temu przeciw organizacji Eurowizji 2019 w Izraelu. Specjalną petycję w tej sprawie podpisało niemal aż 30 tysięcy mieszkańców tego niewielkiego kraju.

Eurowizja 2019: gdzie i kiedy się odbędzie?

Gdzie i kiedy odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji 2019? Kolejna edycja słynnej muzycznej imprezy zostanie zorganizowana w Tel Awiwie w Izraelu. Konkurs będzie składał się trzech koncertów. Półfinały odbędą się 14 i 16 maja, a wielki finał Eurowizji 2019 zaplanowano na 18 maja.

Reprezentant Polski, czyli grupa Tulia, wystąpi w pierwszej połowie pierwszego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. 8 marca poznamy tytuł polskiego utworu na Eurowizji 2019.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/haaretz.com,sputniknews.com/PK