Zamknij

Co z Eurowizją w Izraelu? Niepokojący komentarz izraelskiej minister

Redakcja
08.06.2018 16:46
Netta Barzilai Israel Eurovision 2018
fot. SPLASH / Splash News/EAST NEWS

Mimo że nie minęło wiele czasu od Eurowizji 2018, coraz głośniej mówi się o przyszłorocznym konkursie, który po zwycięstwie Netty Barzilai, ma odbyć się w Izraelu. Ostatnia wypowiedź Miri Regev, izraelskiej minister kultury i sportu, może jednak zaniepokoić wielu eurowizyjnych fanów.

Eurowizja 2019 nie odbędzie się w Izraelu?

Izraelska minister kultury i sportu Miri Regev wypowiedziała się na temat Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. Ostrzegła, że jeśli impreza nie odbędzie w Jerozolimie, Izrael może w ogóle zrezygnować z organizacji przyszłorocznej Eurowizji.

Polityk nawiązała tym samym do niedawnego oświadczenia odpowiedzialnej za konkurs Europejskiej Unii Nadawców. Przedstawiciele organizacji zasugerowali, aby fani nie rezerwowali jeszcze lotów do Izraela i cierpliwie czekali na oficjalne informacje na temat dokładnej lokalizacji Eurowizji 2019. Podobno EBU jest mocno zaniepokojona sytuacją polityczną w Izraelu i obawia się upolitycznienia całej imprezy.

Zobacz także

Z całym szacunkiem dla Europejskiej Unii Nadawców, ale Izrael ma prawo zdecydować, gdzie zorganizuje Eurowizję. To piękne wydarzenie, podczas którego państwo ma okazję się zaprezentować. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez premiera, ale jeśli zapytają mnie o radę, powiem tak — albo gospodarzem będzie Jerozolima, albo wydamy 50 milionów nowych szekli w inny sposób — powiedziała Regev.

Wybór Jerozolimy na gospodarza Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 budzi wiele negatywnych emocji. Dlaczego? Jerozolima jest nieuznawana za stolicę Izraela przez społeczność międzynarodową. Miasto jest przedmiotem konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami, a niemal wszystkie placówki dyplomatyczne — w tym ambasady — znajdują się w Tel Awiwie.

Europejska Unia Nadawców nie poinformowała na ten moment o oficjalnych ustaleniach dotyczących lokalizacji Eurowizji 2019 w Izraelu.

Eurowizja 2018: Netta Barzilai z Izraela

Zwycięstwo Netty Barzilai na Eurowizji 2018 nie przypadło wszystkim do gustu. Dyskwalifikacji Izraela żądają Palestyńczycy. Wygrana Netty zbiegła się w czasie z momentem przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy. Wydarzenie wywołało napięcie na linii Izrael-Palestyna. Doszło do zamieszek, w których zginęło kilkadziesiąt osób.

Bojkotu Eurowizji 2019 domagają się m.in. także mieszkańcy Islandii, którzy zorganizowali specjalną petycję w internecie. Podpisało ją na ten moment ponad 25 tysięcy Islandczyków.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/haaretz.com/PK