Zamknij

Eurowizja 2019 nie odbędzie się w Izraelu? Niepokojący wpis organizatorów

Redakcja
24.05.2018 14:00
Netta Barzilai Izrael Eurowizja 2018
fot. SPLASH / Splash News/EAST NEWS

W związku ze zwycięstwem Netty Barzilai Eurowizja 2019 ma odbyć się w Izraelu. Najnowszy komunikat organizatorów Konkursu Piosenki Eurowizji zaniepokoił jednak wielu fanów. Jak podają izraelskie media, pojawiają się obawy o upolitycznienie wydarzenia.

Eurowizja 2019 w Izraelu zagrożona?

Konkurs Piosenki Eurowizji 2018 wygrała Netta Barzilai z piosenką „Toy”. Według regulaminu konkursu kolejna Eurowizja powinna odbyć się na terenie Izraela. Jak mówi się nieoficjalnie, wydarzenie miałoby zostać zorganizowane w Jerozolimie, a nie w Tel Awiwie. Gospodarza Eurowizji 2019 poznamy najprawdopodobniej dopiero za kilka miesięcy.

Izraelskie media donoszą, że przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców, odpowiedzialni za Konkurs Piosenki Eurowizji, są zaniepokojeni sytuacją polityczną w Izraelu i obawiają się upolitycznienia całej imprezy. Najnowszy, dość niejednoznaczny komunikat organizatorów Eurowizji zaniepokoił wielu internautów.

Nie możecie się doczekać przyszłorocznej Eurowizji? My również. Nie rezerwujcie jednak jeszcze lotów, obserwujcie komunikaty na naszych oficjalnych kanałach w internecie, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbędzie się konkurs — czytamy w oświadczeniu organizatorów.

Jak podaje portal „The Times of Israel”, przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców nie spotkali się jeszcze z Izraelczykami, aby ustalić ostatecznie datę i miejsce konkursu. Podobno organizatorzy nie są zadowoleni z ostatnich wypowiedzi izraelskich ministrów Miri Regew i Ajjuba Kary, którzy chcą upoważnić swoje resorty do organizacji Eurowizji 2019. Dziennik „Haaretz” poinformował nawet, iż Regew zaprosi do udziału w imprezie Dubaj, mimo że zgodnie z regulaminem nie ma do tego uprawnień.

Kolejnym problemem, o którym wspominają izraelskie media, jest kwestia szabatu i przestrzegania jego zasad. Prezes komisji EBU, odpowiedzialnej za konkurs, poinformował, że finał Eurowizji 2019 musi odbyć się w sobotę o godz. 22:00. Jego zdaniem żydowskie święto nie może wpływać na widzów z całej Europy.

Zobacz także

Eurowizja 2018: Netta Barzilai z Izraela

Zwycięstwo Netty Barzilai na Eurowizji 2018 nie przypadło wszystkim do gustu. Dyskwalifikacji Izraela żądają Palestyńczycy. Wygrana Netty zbiegła się w czasie z momentem przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy. Wydarzenie wywołało napięcie na linii Izrael-Palestyna. Doszło do zamieszek, w których zginęło kilkadziesiąt osób.

Bojkotu Eurowizji 2019 domagają się także mieszkańcy Islandii, którzy zorganizowali specjalną petycję w internecie. Podpisało ją na ten moment ponad 25 tysięcy Islandczyków.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/haaretz.com, timesofisrael.com/PK