Zamknij

Eurowizja 2019: Polska odpadła przez błąd jurorki z Czech? Tulia komentuje

Piotr Krajewski
21.05.2019 10:50
Eurowizja 2019 Polska odpadła przez błąd jurorki z Czech Tulia komentuje
fot. Youtube (Eurovision Song Contest)

Eurowizja 2019 za nami. W finale konkursu nie mogliśmy jednak kibicować zespołowi Tulia, który odpadł po pierwszym półfinale. Po analizie wyników przez fanów pojawiły się głosy, że jedna z czeskich jurorek mogła popełnić błąd, przez który Polska nie awansowała do finału. Informacja dotarła już do zespołu Tulia.

Eurowizja 2019: Polska odpadła przez błąd jurorki z Czech? Tulia komentuje

Polska odpadła z Eurowizji 2019 po pierwszym półfinale. Jak się później okazało, zajęliśmy w nim 11. miejsce, a do awansu zabrakło nam jedynie trzech punktów. Zespół Tulia otrzymał łącznie 120 punktów. Połowa z nich (60) pochodziła od komisji jurorskich, co jest najlepszym wynikiem w historii polskich startów w Eurowizji.

>> Eurowizja 2019: kto głosował na Polskę i na kogo głosowali Polacy?

Eurowizyjni fani uwielbiają analizować wyniki głosowania, które organizatorzy konkursu tradycyjnie publikują w internecie tuż po zakończonym finale. W tym roku duże wątpliwości wzbudziło głosowanie Jitki Zelenkovej, jednej z czeskich jurorek. Internauci zaczęli spekulować, że Czeszka mogła popełnić błąd w trakcie głosowania w pierwszym półfinale Eurowizji 2019 i podała swoje głosy w odwrotnej kolejności. Jej głosowanie wyglądało zupełnie inaczej niż reszty czeskich jurorów.

Okazuje się, że gdyby nie rzekomy błąd Zelenkovej, Polska mogłaby otrzymać o trzy punkty więcej od komisji z Czech i tym samym znalazłaby się w finale Eurowizji 2019, pokonując Białoruś.

Jurorka zaprzeczyła tym informacjom, ale fani postanowili porównać dokładnie jej dwa konkursowe głosowania. W trakcie finału wśród faworytów Czeszki znalazły się m.in. Słowenia i Estonia. Podczas głosowania w półfinale Eurowizji 2019 jurorka umieściła wspomniane dwa państwa na jednych z ostatnich miejsc, co oznacza, że nie chciała, aby awansowały do finału.

Wiadomość o możliwym błędzie jurorki z Czech dotarła już do zespołu Tulia. Reprezentantki Polski pozwoliły sobie na krótki komentarz na Instagramie: „Czekamy na wyjaśnienie sytuacji. To dopiero pierwsze sygnały”. Sprawa nie została skomentowana na ten moment przez Europejską Unię Nadawców, organizację odpowiedzialną za Konkurs Piosenki Eurowizji.

Eurowizja 2019: Duncan Laurence z Holandii wygrał konkurs

Duncan Laurence z Holandii wygrał Eurowizję 2019. 25-letni artysta zwyciężył w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 z piosenką „Arcade”. To pierwsze zwycięstwo Holandii w tej imprezie od 44 lat. Tutaj możecie zobaczyć zwycięski występ Duncana Laurence’a w finale Eurowizji 2019

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/eurovoix.com/PK