Zamknij

Eurowizja 2019: Ukraina wycofuje się z konkursu. Kraj rezygnuje po skandalu z Rosją w tle

Redakcja
28.02.2019 12:50
Eurowizja 2019 Ukraina wycofuje się z konkursu. Kraj nie wystąpi w Izraelu
fot. shutterstock.com

Ukraina nie wystąpi na Eurowizji 2019 — oficjalnie poinformował ukraiński nadawca publiczny. Kraj zrezygnował z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019 w związku ze skandalem, który wybuchł po wyborze Maruv na reprezentantkę. Ukraińska telewizja została skrytykowana za upolitycznienie eliminacji do Eurowizji 2019.

Eurowizja 2019: Ukraina wycofała się z konkursu. Kraj nie wystąpi w Izraelu

Ukraina wycofała się z Eurowizji 2019. Państwo zdecydowało się zrezygnować z udziału w konkursie w Izraelu po ogromnych kontrowersjach w ostatnich dniach. Na Ukrainie wybuch skandal w związku z informacją, że reprezentantka Ukrainy Maruv nie pojedzie na Konkurs Piosenki Eurowizji 2019, mimo iż wygrała głosami widzów krajowe eliminacje.

Maruv i ukraiński nadawca publiczny mieli nie dojść do porozumienia w kwestii warunków uczestnictwa artystki w imprezie. Tamtejszej telewizji nie spodobały się m.in. powiązania piosenkarki z Rosją. Maruv współpracuje z rosyjską wytwórnią, a jej muzyka cieszy się tam niemałą popularnością. Miała także zaplanowaną trasę koncertową po rosyjskich miastach. Przypomnijmy, że od 2014 roku Ukraina i Rosja są w stanie wojny.

Wiadomość wywołała oburzenie wśród eurowizyjnych fanów. Władze ukraińskiej telewizji skrytykowano za upolitycznienie tamtejszych eliminacji. Wiele osób nawoływało też do dyskwalifikacji kraju z konkursu.

Reprezentantka Ukrainy zdecydowała się nie podpisać kontraktu i zrezygnowała z Eurowizji 2019. Ukraiński nadawca publiczny proponował udział w konkursie innym artystom z preselekcji. Wszyscy muzycy jednak odmówili.

Ostatecznie telewizja podjęła decyzję o wycofaniu Ukrainy z Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. To nie jedyny kraj, który zrezygnował z udziału w tegorocznej imprezie. Kilka miesięcy temu Bułgaria wycofała się z Eurowizji 2019 z powodu problemów finansowych.

Eurowizja 2019: gdzie i kiedy się odbędzie?

Gdzie i kiedy odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji 2019? Kolejna edycja słynnej muzycznej imprezy zostanie zorganizowana w Tel Awiwie w Izraelu. Konkurs będzie składał się trzech koncertów. Półfinały odbędą się 14 i 16 maja, a wielki finał Eurowizji 2019 zaplanowano na 18 maja.

Reprezentant Polski, czyli grupa Tulia, wystąpi w pierwszej połowie pierwszego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. 

Przypomnijmy, że wciąż nie znamy także tytułu polskiego utworu na Eurowizji 2019. Spekuluje się jednak, że będzie to najprawdopodobniej znany już singiel „Pali się”.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/PK