Zamknij

Eurowizja 2019: brytyjscy artyści bojkotują imprezę. Nie chcą konkursu w Izraelu

Redakcja
31.01.2019 14:44
Eurowizja 2019: bojkot konkursu w Izraelu przez brytyjskich artystów
fot. SPLASH / Splash News/EAST NEWS

Eurowizja 2019 odbędzie się w Izraelu. Nie wszystkim podoba się jednak ten pomysł. Pojawiają się kolejne głosy o zbojkotowanie Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. Kilkudziesięciu artystów z Wielkiej Brytanii nawołuje do bojkotu tegorocznej Eurowizji i przeniesienia imprezy. Jako powód podają łamanie praw człowieka przez Izrael.

Eurowizja 2019 zostanie zorganizowana w Izraelu. Ten niewielki kraj otrzymał prawo organizacji tegorocznej edycji po spektakularnym zwycięstwie Netty Barzilai w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018.

Eurowizja 2019: bojkot konkursu w Izraelu przez brytyjskich artystów

Organizacja Eurowizji 2019 przez Izrael budzi jednak kontrowersje już od samego początku. Wszystko przez napiętą sytuację między Izraelczykami a Palestyńczykami. Pojawiło się już kilka petycji nawołujących do bojkotu imprezy, m.in. swój sprzeciw wyrazili mieszkańcy Islandii.

Teraz dołączają do nich brytyjscy artyści, którzy przekazali list otwarty do władz BBC, czyli publicznego nadawcy w Wielkiej Brytanii. Ludzie ze świata kultury są przeciwni okupowaniu przez Izrael terenów należących do Palestyny i łamaniu praw człowieka względem Palestyńczyków. Nawołują więc do przeniesienia Eurowizji 2019 do innego kraju, który nie prowadzi polityki dyskryminacji i wykluczenia.

Zobacz także

BBC jest zobowiązane na podstawie swojego statutu do „obrony wolności słowa”. Powinno więc działać zgodnie z zasadami i naciskać, aby Konkurs Piosenki Eurowizji został przeniesiony do kraju, gdzie nie popełnia się przestępstw przeciwko tej wolności — piszą artyści.

List otwarty do BBC podpisało już 50 osób. Wśród nich znaleźli się m.in. Peter Gabriel, Miriam Margolyes, Vivienne Westwood, Mike Leigh, Maxine Peake czy zespół Wolf Alice.

We wrześniu Wielka Brytania potwierdziła swój udział w Eurowizji 2019. 8 lutego odbędzie się finał brytyjskich preselekcji, które wyłonią reprezentanta kraju w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji w Izraelu.

Eurowizja 2019: gdzie i kiedy konkurs?

Gdzie i kiedy odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji 2019? Impreza będzie miała miejsce w Tel Awiwie w Izraelu. Półfinały zaplanowano na 14 i 16 maja, wielki finał Eurowizji 2019 natomiast zostanie zorganizowany 18 maja. Cała impreza będzie odbywać się w budynku Expo Tel Aviv. Polska potwierdziła swój udział.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/theguardian.com,bbc.com/PK