Zamknij

Eurowizja 2019: 5 ciekawostek o zespole Tulia, który reprezentuje Polskę

Piotr Krajewski
09.05.2019 10:33
Eurowizja 2019 ciekawostki o zespole Tulia który reprezentuje Polskę
fot. mat. prasowe

Zespół Tulia reprezentuje Polskę na Eurowizji 2019, która rozpocznie się już we wtorek. Grupa ze Szczecina zdobyła popularność w naszym kraju za sprawą folkowych wersji znanych przebojów. Czy spodoba się także reszcie Europy? Przekonamy się o tym wkrótce. Oto 5 ciekawostek o zespole Tulia.

Tulia wystąpi na Eurowizji 2019 z piosenką „Fire of Love (Pali się)” już w najbliższy wtorek. Nasze reprezentantki wezmą udział w pierwszym półfinale konkursu, gdzie zaprezentują się z czwartym numerem startowym.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 będzie składał się łącznie z trzech koncertów, w których weźmie udział łącznie 41 państw. Półfinały odbędą się 14 i 16 maja, a wielki finał Eurowizji 2019 zaplanowano na 18 maja. 

Tulia na Eurowizji 2019. Ciekawostki o zespole reprezentującym Polskę

Skąd się wzięła Tulia? Początki grupy sięgają października 2017 roku. To właśnie wtedy koleżanki z jednego zespołu pieśni i tańca stworzyły słynny już dziś cover „Enjoy The Silence”, który niedługo później pojawił się na oficjalnym profilu facebookowym Depeche Mode. Dzięki sukcesowi coveru dziewczyny zdecydowały się założyć zespół.

Dlaczego zespół nazywa się Tulia? Okazuje się, że inspiracją było imię jednej z członkiń — Tulii Biczak. To właśnie ona zaproponowała pozostałym dziewczynom nagranie wspólnego coveru przeboju Depeche Mode. Grupa zdecydowała, że tak oryginalne i nietypowe imię będzie idealną nazwą dla całego zespołu.

Zespół Tulia tworzą cztery dziewczyny. Tulia Biczak skończyła kulturoznawstwo i przez kilkanaście lat działała w grupie folkorystycznej, w której tańczyła oraz śpiewała. Grała również na bębnach. Joanna Sinkiewicz przez wiele lat tańczyła taniec klasyczny i towarzyski, a także śpiewała w zespole ludowym. Teraz uczy się śpiewu klasycznego. Patrycja Nowicka umie grać na skrzypcach i fideli oraz uwielbia pieśni średniowieczne. Dominika Siepka również ma doświadczenie w tańcu i śpiewie ludowym. Uwielbia pracować z dziećmi i obecnie studiuje pedagogikę wczesnoszkolną i przedszkolną.

W swojej twórczości Tulia wykorzystuje niezwykle charakterystyczny biały śpiew (śpiewokrzyk), czyli bardzo trudną technikę wokalną typową dla muzyki ludowej. Polega na wydobyciu potężnego głosu i skupieniu się przede wszystkim na natężeniu dźwięku.

Teledysk do „Fire of Love (Pali się)”, ich utworu na Eurowizję 2019, jest utrzymany w czarno-białych kolorach. Członkinie zespołu potwierdziły, że inspiracją do stworzenia wideoklipu był polski film „Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który walczył o Oscara.

Zagłosuj

Czy kibicujesz Tulii na Eurowizji 2019?

Liczba głosów:

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/PK