Zamknij

Eurowizja: Islandczycy żądają bojkotu konkursu. Przez zwycięstwo Izraela!

Redakcja
17.05.2018 10:48
Netta Barzilai Israel Eurovision 2018
fot. SPLASH / Splash News/EAST NEWS

Nie milką echa zwycięstwa Izraela na Eurowizji 2018. Wygrana charyzmatycznej Netty nie przypadła wszystkim do gustu. Bojkotu kolejnego Konkursu Piosenki Eurowizji żądają Islandczycy. Powstała specjalna petycja, którą podpisało już ponad 20 tysięcy mieszkańców.

Eurowizja: Islandczycy chcą bojkotu konkursu w Izraelu

Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 zostanie zorganizowany na terenie Izraela. Wszystko na to wskazuje, że impreza odbędzie się w Jerozolimie po tym, jak władze Tel Awiwu poinformowały, iż nie planują organizacji konkursu w swoim mieście.

Zwycięstwo Netty Barzilai z Izraela jest szeroko komentowane w mediach. Mimo że Eurowizja ma być wydarzeniem apolitycznym, wygrana tego państwa wywołuje mieszane uczucia wśród mieszkańców Europy. Powodem jest niezwykle napięta sytuacja na linii Izrael-Palestyna i organizacja konkursu w Jerozolimie, mieście nieuznawanym za stolicę Izraela przez społeczność międzynarodową. Metropolia jest przedmiotem konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami, a niemal wszystkie placówki dyplomatyczne — w tym ambasady — znajdują się w Tel Awiwie.

Zobacz także

Bojkotu Eurowizji 2019 domagają się mieszkańcy Islandii, którzy zorganizowali specjalną petycję w internecie. Podpisało ją na ten moment ponad 20 tysięcy Islandczyków, co stanowi już 6 proc. całej populacji kraju. Na Islandii żyje obecnie około 350 tysięcy osób.

Islandczycy protestują przeciwko łamaniu praw człowieka wobec Palestyńczyków i śmierci dziesiątek ludzi w Strefie Gazy. Mieszkańcy żądają rezygnacji Islandii z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019.

Wygląda jednak na to, że petycja nie będzie miała wpływu na ostateczną decyzję islandzkiego nadawcy publicznego RÚV. Dyrektor programowy tamtejszej telewizji publicznej zdecydował się skomentować całą sprawę.

Tak jak co roku, Islandia planuje wziąć udział w Eurowizji — powiedział Skarphéðinn Guðmundsson.

Zobacz także

Izrael na Eurowizji

Netta Barzilai wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 2018 z piosenką „Toy”. W wielkim finale Izrael zdobył aż 529 punktów, pokonując m.in. Cypr, Austrię i Niemcy.

Izrael zadebiutował w Eurowizji w 1973 roku. W konkursie wystąpił dotąd 41 razy, wygrywając łącznie cztery imprezy: w 1978, 1979, 1998 i 2018 roku.

WYGRAJ BILETY NA KONCERT TAYLOR SWIFT W LONDYNIE

Taylor Swift

RadioZET.pl/jta.org/PK