Zamknij

Eurowizja 2019: skandal na Ukrainie. Artystka wygrała eliminacje, ale nie wystąpi w konkursie

Redakcja
26.02.2019 13:34
Eurowizja 2019 skandal na Ukrainie. Artystka Maruv wygrała eliminacje, ale nie wystąpi w konkursie
fot. Youtube (Телеканал СТБ)

Maruv miała być reprezentantką Ukrainy na Eurowizji 2019. Okazuje się, że piosenkarka ostatecznie nie pojedzie do Izraela, mimo że wygrała eliminacje. Artysta nie zgodziła się na warunki kontraktu zaproponowane przez ukraińską telewizję. Podobno nadawca publiczny chciał m.in. wymóc na Maruv rezygnację z koncertów na terenie Rosji.

Maruv nie będzie reprezentantką Ukrainy na Eurowizji 2019, która już w maju odbędzie się w Izraelu. W miniony weekend artystka wygrała głosami widzów telewizyjne preselekcje z piosenką „Siren Song”. Okazuje się, że utwór nie będzie reprezentował kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019, co wywołało ogromne oburzenie na Ukrainie.

Jak podają „Dziennik Eurowizyjny” oraz „Eurowizja.org”, Maruv i ukraińska telewizja publiczna nie doszły do porozumienia. Artystka nie podpisała obowiązkowego kontraktu, który reprezentant Ukrainy musi zaakceptować przed wyjazdem na Konkurs Piosenki Eurowizji.

Spekuluje się, że głównym powodem sporu między stronami były powiązania Maruv z Rosją. Artystka współpracuje z rosyjską wytwórnią, a jej muzyka cieszy się tam niemałą popularnością. Miała także zaplanowaną trasę koncertową po rosyjskich miastach. Przypomnijmy, że od 2014 roku Ukraina i Rosja są w stanie wojny.

Maruv opublikowała w mediach społecznościowych warunki wspomnianego kontraktu zaproponowanego przez ukraińskiego nadawcę publicznego. Wśród nich pojawiły się m.in. zakaz koncertowania i promocji na terenie Rosji, przeniesienie praw autorskich na nadawcę, obowiązek konsultowania wszystkich szczegółów dotyczących chociażby eurowizyjnego występu czy możliwość kontaktu z dziennikarzami jedynie za zgodą nadawcy. Za złamanie któregoś z tych postanowień miała grozić kara pieniężna w wysokości 2 milionów hrywien.

 Jestem obywatelką Ukrainy, płacę tu podatki i szczerze kocham ten kraj. Nie jestem jednak gotowa, by występować z takimi hasłami i zmieniać swój udział w konkursie w narzędzie promocji naszych polityków. Jestem muzykiem, a nie kijem do gry na arenie politycznej — napisała Maruv.

Informacja została już także potwierdzona przez ukraińską telewizję publiczną i organizatora Konkursu Piosenki Eurowizji, czyli Europejską Unię Nadawców.

Decyzja o wycofaniu się Maruv z udziału w Eurowizji 2019 wywołała duży skandal na Ukrainie, jak również wśród eurowizyjnych fanów. Wielu z nich jest oburzonych upolitycznieniem ukraińskich eliminacji i przypomina, że Konkurs Piosenki Eurowizji powinien być imprezą wolną od polityki. Pojawiają się głosy nawołujące do dyskwalifikacji Ukrainy z konkursu.

W najbliższym czasie nadawca publiczny ma podać nazwisko nowego reprezentanta Ukrainy. Spekuluje się jednak, że w związku z kontrowersjami kraj może podjąć decyzję o wycofaniu się z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019.

Eurowizja 2019: gdzie i kiedy się odbędzie?

Gdzie i kiedy odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji 2019? Kolejna edycja słynnej muzycznej imprezy zostanie zorganizowana w Tel Awiwie w Izraelu. Konkurs będzie składał się trzech koncertów. Półfinały odbędą się 14 i 16 maja, a wielki finał Eurowizji 2019 zaplanowano na 18 maja.

Reprezentant Polski, czyli grupa Tulia, wystąpi w pierwszej połowie pierwszego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. 

Przypomnijmy, że wciąż nie znamy także tytułu polskiego utworu na Eurowizji 2019. Spekuluje się jednak, że będzie to najprawdopodobniej znany już singiel „Pali się”.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/dziennik-eurowizyjny.pl,eurowizja.org/PK