Zamknij

Eurowizja 2019: skandal w finale. Madonna i Hatari z Islandii pokazali flagi Palestyny

Piotr Krajewski
19.05.2019 13:44
Eurowizja 2019 skandal w finale Madonna i Hatari z Islandii pokazali flagi Palestyny
fot. Youtube

Finał Eurowizji 2019 za nami. Nie obyło się jednak bez skandali z polityką w roli głównej. W trakcie występu Madonny dwoje tancerzy pokazało flagi Izraela i Palestyny. Reprezentanci Islandii — zespół Hatari — również złamali regulamin Eurowizji i pokazali flagę Palestyny. Ich polityczny gest zobaczyły miliony widzów.

Eurowizja 2019: Madonna wystąpiła w finale. Pokazała flagę Palestyny

Eurowizja 2019 za nami. Finał konkursu zostanie zapamiętany jednak nie tylko ze względu na tegorocznego zwycięzcę — Duncana Laurence’a z Holandii. W trakcie Konkursu Piosenki Eurowizji po raz kolejny pojawiły się akcenty polityczne, mimo że regulamin imprezy nie pozwala na propagowanie tego typu spraw podczas konkursu i w miejscach z nim związanych.

>> Eurowizja 2019: wyniki finału. Holandia wygrała konkurs w Izraelu 

W finale Eurowizji 2019 mogliśmy podziwiać szumnie zapowiadany występ Madonny, podczas którego zaśpiewała legendarny hit „Like a Prayer” i nowy utwór „Future” z raperem Quavo. Nie zrobił on jednak dużego wrażenia na widzach. W sieci nie brakuje wielu negatywnych komentarzy, w których internauci krytykują artystkę za rozczarowujące show, nudę i fatalny wokal na żywo.

Słynąca z kontrowersji Madonna postanowiła w swoim występie nawiązać do polityki. Zrobiła to oczywiście na przekór organizatorom, którzy podobno o niczym nie wiedzieli i informowali Królową Popu o apolityczności Eurowizji. Dwoje tancerzy, którzy objęli się i szli pod rękę, miało na plecach flagi Izraela i Palestyny. Tym gestem Madonna chciała nawiązać do trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Eurowizja 2019: Hatari z Islandii pokazali flagę Palestyny w trakcie finału

Regulamin Eurowizji złamali również reprezentanci Islandii, czyli zespół Hatari. W trakcie ogłaszania wyników głosowania telewidzów członkowie grupy pokazali do kamery flagi Palestyny. Obsługa konkursu zauważyła wcześniej, że zespół wniósł niedozwolone flagi na teren imprezy i próbowała je zarekwirować. Nagranie z tego momentu opublikował w internecie perkusista Hatari. Jak się później okazało, Islandczykom udało się jednak ukryć kilka flag palestyńskich i dokonać politycznego manifestu.

Tuż po finale Eurowizji 2019 flaga Palestyny pojawiła się także na oficjalnym profilu Hatari na Instagramie.

Europejska Unia Nadawców, główny organizator Eurowizji, wydał już oświadczenie w tej sprawie. Podkreślono, że konkurs ma charakter apolityczny, a zespół Hatari złamał tym samym regulamin. Organizatorzy zapowiedzieli wyciągnięcie konsekwencji. Niewykluczone więc, że na nadawcę publicznego z Islandii zostaną nałożone sankcje.

Udział Hatari w Eurowizji 2019 od początku budził ogromne kontrowersje. Od wielu miesięcy spekulowano, że islandzki zespół może potraktować Konkurs Piosenki Eurowizji  w Izraelu w sposób polityczny, mimo że jest to oficjalnie zakazane i grozi nawet dyskwalifikacją.

Co ciekawe, to właśnie Islandczycy protestowali w 2018 roku przeciw organizacji Eurowizji 2019 w Izraelu. Specjalną petycję w tej sprawie podpisało niemal aż 30 tysięcy mieszkańców tego niewielkiego kraju.

Eurowizja 2019: Duncan Laurence z Holandii wygrał konkurs

Duncan Laurence z Holandii wygrał Eurowizję 2019. 25-letni artysta zwyciężył w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 z piosenką „Arcade”. To pierwsze zwycięstwo Holandii w tej imprezie od 44 lat. Tutaj możecie zobaczyć zwycięski występ Duncana Laurence’a w finale Eurowizji 2019.

>> Eurowizja 2019: które miejsce w półfinale zajęła Polska? Opublikowano pełne wyniki

RadioZET.pl/theguardian.com/PK