Zamknij

Eurowizja 2019: zmiana wyników finału. W trakcie konkursu źle podano głosy

Piotr Krajewski
23.05.2019 12:04
Eurowizja 2019 zmiana wyników finału. Błąd podczas głosowania
fot. AP/Associated Press/East News

Eurowizja 2019 za nami, ale to jednak nie koniec emocji. Organizatorzy oficjalnie poinformowali o zmianach w wynikach finału Eurowizji 2019. Wszystko przez błąd przy podawaniu głosów jury z Białorusi. Po korekcie okazało się, że zupełnie inne państwo wygrało głosowanie komisji jurorskich.

Eurowizja 2019: zmiana wyników finału. Błąd podczas głosowania

Eurowizja 2019 z wielkim skandalem w tle. W trakcie głosowania doszło do szokującej pomyłki, przez co organizatorzy oficjalnie zmienili wyniki finału Eurowizji 2019. Wielu widzów nie kryje oburzenia całą sprawą.

Europejska Unia Nadawców opublikowała specjalny komunikat, w którym przeprosiła i przyznała się do błędu przy podawaniu głosów jury z Białorusi. Przed finałem jurorzy białoruscy złamali regulamin i upublicznili swoje głosy z półfinału. Organizatorzy zdecydowali się pozbawić ich prawa głosu, a punkty prezentowane podczas finału były średnią głosowania jury z pozostałych krajów byłego Związku Radzieckiego.

Przez błąd techniczny wyniki białoruskie zostały podane w odwrotnej kolejności niż powinny. Konieczna była więc korekta wyników finału Eurowizji 2019. Okazuje się, że wpłynęła ona na końcowe rezultaty niektórych państw.

Dzięki zmianom w wynikach finał Eurowizji 2019 zwyciężczynią głosowania jury została Tamara Todevska z Macedonii Północnej, a nie jak poinformowano w sobotę — John Lundvik ze Szwecji. 33-letnia Macedonka awansowała też na 7. miejsce w generalnej klasyfikacji eurowizyjnego finału. Szwecja znalazła się ostatecznie na 5. miejscu, spychając z niego Norwegię. Lepsze rezultaty przypadły również m.in. Cyprowi (z 15. na 13.), Malcie (z 16. na 14.), Albanii (z 18. na 17.) i San Marino (z 20. na 19.).

Przypomnijmy, że kontrowersje wokół głosowania jurorów pojawią się także w kwestii pierwszego półfinału Eurowizji 2019. Po analizie wyników przez fanów zaczęto spekulować, że jedna z czeskich jurorek mogła popełnić błąd, przez który Polska nie awansowała do finału. Informacja dotarła już do zespołu Tulia. Organizatorzy konkursu nie skomentowali na razie całej sprawy.

>> Eurowizja 2019: kto głosował na Polskę i na kogo głosowali Polacy?

Eurowizja 2019: Duncan Laurence z Holandii wygrał konkurs

Duncan Laurence z Holandii wygrał Eurowizję 2019. 25-letni artysta zwyciężył w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 z piosenką „Arcade”. To pierwsze zwycięstwo Holandii w tej imprezie od 44 lat. Tutaj możecie zobaczyć zwycięski występ Duncana Laurence’a w finale Eurowizji 2019.   

RadioZET.pl/eurovision.tv,dziennik-eurowizyjny.pl/PK