Zamknij

Plagiat na Eurowizji 2021? Cypr oskarżony o skopiowanie hitu Lady Gagi [WIDEO]

07.04.2021 15:35
Elena Tsagrinou Lady Gaga
fot. mat. prasowe / eurovision.tv / Panos Giannakopoulos, AFP/EAST NEWS

Eurowizja 2021 zbliża się wielkimi krokami. Poznaliśmy wszystkie konkursowe piosenki. Jedna z nich zdążyła już wywołać niemałe kontrowersje. Mowa o utworze „El Diablo” Eleny Tsagrinou z Cypru. Wielu słuchaczy zarzuca piosenkarce plagiat i twierdzi, że jej piosenka jest kopią m.in. hitu „Bad Romance” Lady Gagi.

Eurowizja 2021 już w maju. Na scenie w Rotterdamie zaprezentują się reprezentanci 39 państw, w tym Rafał Brzozowski z Polski.

Wszystkie piosenki konkursowe zostały już opublikowane. Spore kontrowersje wywołała m.in. reprezentantka Cypru, Elena Tsagrinou i jej utwór „El Diablo”. Piosenkarka została oskarżona o plagiat, a część mieszkańców wyspy skrytykowała tekst utworu, twierdząc, że obraża uczucia religijne.

Eurowizja 2021: Cypr oskarżony o plagiat. „El Diablo” brzmi jak „Bad Romance” Lady Gagi?

Piosenka Cypru na Eurowizję 2021 odbija się szerokim echem w całej Europie. Utwór „El Diablo” spotkał się z bardzo różnym odzewem fanów konkursu. Jedni chwalą go za niezwykle nowoczesne brzmienie, ale są też tacy, którzy uważają, że jest mało oryginalny.

Pojawiają się też oskarżenia o plagiat. Wiele osób zarzuca Elenie Tsagrinou skopiowanie brzmienia znanego dobrze z przeboju „Bad Romance” Lady Gagi. W sieci nie brakuje porównań obydwu piosenek. Mówi się także, że „El Diablo” jest mocno inspirowane hitem „Anywhere” z repertuaru Rity Ory. Krytyka spadła również na oficjalny teledysk reprezentantki Cypru – internauci zauważyli, że do złudzenia przypomina wideoklip Zary Larsson do utworu „Love Me Land”.

Zobacz także: Lanberry zdradza Radiu ZET: miała gotową piosenkę na Eurowizję. Jak ocenia szanse Brzozowskiego?

Elena Tsagrinou nie ma łatwego czasu przed Eurowizją 2021. 26-letnia Greczynka, która wystąpi w barwach Cypru, naraziła się także części chrześcijanom zamieszkującym wyspę na Morzu Śródziemnym. Jak informuje portal Eurowizja.org, piosenka „El Diablo” wywołała duże protesty na Cyprze. Zdaniem niektórych osób tekst utworu jest skandaliczny, ma promować satanizm i obrażać uczucia religijne wielu mieszkańców.

Czy kontrowersje wokół piosenki „El Diablo” pomogą Cyprowi w osiągnięciu dobrego wyniku na Eurowizji 2021? Czas pokaże. Mały kraj nadal czeka na pierwsze zwycięstwo w konkursie. Cypr był bliski wygrania Eurowizji 2018 – Eleni Foureira przegrała jedynie ze zwyciężczynią Nettą z Izraela.

Zobacz także: Eurowizja 2021: znany polski numerolog ocenia szanse Brzozowskiego. Polska wygra?

Eurowizja 2021: kiedy i gdzie odbędzie się konkurs, kiedy wystąpi Polska?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18-22 maja 2021 roku w Rotterdamie. Rafał Brzozowski wystąpi w drugim półfinale konkursu, który zaplanowano na 20 maja. O awans do finału Polska powalczy z 16 państwami, m.in. Czechami, Bułgarią, Islandią, Finlandią czy Szwajcarią.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET