Zamknij

Eurowizja 2021 bez Białorusi? Opozycja żąda usunięcia kraju z Europejskiej Unii Nadawców

26.01.2021 13:59
Eurowizja 2019
fot. AP/Associated Press/East News

Eurowizja 2021 bez udziału Białorusi? W związku z autorytarnymi rządami Aleksandra Łukaszenki białoruska opozycja domaga się wykluczenia kraju z Europejskiej Unii Nadawców i wzywa do odebrania nadawcy publicznemu BTRC prawa do transmisji Eurowizji.

Eurowizja 2021 odbędzie się już w maju w Rotterdamie. Zeszłoroczny konkurs w Holandii został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Jak zapewniają organizatorzy, tegoroczna edycja imprezy na pewno się odbędzie.

Czy w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021 zabraknie Białorusi? Tego chce tamtejsza opozycja, która sprzeciwia się rządom Aleksandra Łukaszenki i uznaje ostatnie wybory prezydenckie za sfałszowane. Przeciwnicy prezydenta żądają usunięcia białoruskiego nadawcy publicznego z Europejskiej Unii Nadawców, organizacji odpowiedzialnej za Eurowizję.

Zobacz także: Eurowizja 2021 w formie zdalnej? Organizatorzy wprowadzają nową zasadę

Eurowizja 2021 bez Białorusi? Opozycja żąda usunięcia kraju z Europejskiej Unii Nadawców

Białoruska opozycja jest przeciwna udziałowi Białorusi w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021 i żąda usunięcia nadawcy publicznego z Europejskiej Unii Nadawców, a także odebrania praw do transmisji konkursu – informuje portal Eurowizja.org.

Wykluczenia BTRC z EBU domaga się liderka opozycji, Swiatłana Cichanouska. Jej zdaniem białoruska telewizja publiczna jest narzędziem propagandy politycznej prowadzonej przez Aleksandra Łukaszenkę. Białoruska Fundacja Solidarności BYSOL przekazała już list w tej sprawie do Europejskiej Unii Nadawców. Cichanouska popiera tę inicjatywę i planuje rozmawiać o tym także z państwami Unii Europejskiej.

– Transmitowanie Eurowizji to cudowna okazja dla BT do podniesienia rankingu i zarobienia na reklamodawcach. I to będzie dla niej powód do dumy. Ale chyba ta firma nie zasługuje na taki zaszczyt – cytuje słowa Swiatłany Cichanouskiej portal Belsat.eu.

Białoruś zadebiutowała na Eurowizji w 2004 roku i do tej pory wystąpiła łącznie 16 razy w konkursie. Kraj nigdy nie wygrał imprezy – najlepszy wynik Białorusi to 6. miejsce w 2007 roku.

Eurowizja 2021: kiedy i gdzie odbędzie się konkurs, kto reprezentuje Polskę?

Eurowizja 2021 odbędzie się w Holandii. Organizatorzy ujawnili termin Konkursu Piosenki Eurowizji. Impreza zostanie zorganizowana w dniach 18-22 maja 2021 roku w Rotterdamie.

Telewizja Polska nie ujawniła dotąd reprezentanta Polski na Eurowizji 2021. W zeszłorocznym konkursie nasz kraj miała reprezentować Alicja Szemplińska. Zwyciężczyni „The Voice of Poland” nie ukrywa, że chciałaby mieć możliwość udziału w tegorocznej edycji.

Wciąż czekam na decyzję w sprawie przyszłorocznej Eurowizji. Bardzo bym tego chciała i mam nadzieję, że się uda — wyznała Onetowi.

Zobacz także: Eurowizja 2021: poznaliśmy składy dwóch półfinałów. W którym i kiedy wystąpi Polska?

RadioZET.pl/eurowizja.org,belsat.eu