Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Minęły 44 lata od zwycięstwa ABBY na Eurowizji. Dziś „Waterloo” znają wszyscy!

06.04.2018 16:35

ABBA to jeden z najsłynniejszych zespołów świata, który na stałe wpisał się w historię popkultury. Wciąż nie wszyscy jednak wiedzą, że ta legendarna szwedzka grupa wygrała w 1974 roku Konkurs Piosenki Eurowizji z wielkim przebojem „Waterloo”. Właśnie mija 44 lat od tego wydarzenia.

ABBA Eurowizja 1974 fot. Rex Features/EAST NEWS

Eurowizja: 44 lat od zwycięstwa zespołu ABBA

6 kwietnia 1974 roku – data, która na zawsze zmieniła Konkurs Piosenki Eurowizji i europejską popkulturę. To właśnie wtedy grupa ABBA dała Szwecji pierwsze zwycięstwo w imprezie.

Szwedzki zespół wystąpił ze słynnym hitem „Waterloo”, który niedługo po Eurowizji odniósł ogromny sukces na całym świecie, a muzycy ABBY stali się wielkimi gwiazdami.

Występ z 1974 roku jest uznawany za jeden z najważniejszych momentów Konkursu Piosenki Eurowizji. W 2005 roku utwór „Waterloo” został uznany najlepszą piosenką w całej historii tego wydarzenia.

Dziś ABBA to ikona muzyki popularnej. Zespół sprzedał kilkaset milionów płyt na całym świecie, a hity „Mamma Mia”, „Dancing Queen” i „Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)” to niezapomniane przeboje. Za swoje muzyczne sukcesy grupa została wprowadzona m.in. do prestiżowego „Rock and Roll Hall of Fame”. Co ciekawe, w 2013 roku ABBA doczekała się także własnego muzeum – miejsce można zwiedzać w Sztokholmie.

RadioZET.pl/PK

Oceń