Zamknij

Minęły 44 lata od zwycięstwa ABBY na Eurowizji. Dziś „Waterloo” znają wszyscy!

Redakcja
06.04.2018 16:35
ABBA Eurowizja 1974
fot. Rex Features/EAST NEWS

ABBA to jeden z najsłynniejszych zespołów świata, który na stałe wpisał się w historię popkultury. Wciąż nie wszyscy jednak wiedzą, że ta legendarna szwedzka grupa wygrała w 1974 roku Konkurs Piosenki Eurowizji z wielkim przebojem „Waterloo”. Właśnie mija 44 lat od tego wydarzenia.

Eurowizja: 44 lat od zwycięstwa zespołu ABBA

6 kwietnia 1974 roku – data, która na zawsze zmieniła Konkurs Piosenki Eurowizji i europejską popkulturę. To właśnie wtedy grupa ABBA dała Szwecji pierwsze zwycięstwo w imprezie.

Szwedzki zespół wystąpił ze słynnym hitem „Waterloo”, który niedługo po Eurowizji odniósł ogromny sukces na całym świecie, a muzycy ABBY stali się wielkimi gwiazdami.

Występ z 1974 roku jest uznawany za jeden z najważniejszych momentów Konkursu Piosenki Eurowizji. W 2005 roku utwór „Waterloo” został uznany najlepszą piosenką w całej historii tego wydarzenia.

Dziś ABBA to ikona muzyki popularnej. Zespół sprzedał kilkaset milionów płyt na całym świecie, a hity „Mamma Mia”, „Dancing Queen” i „Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)” to niezapomniane przeboje. Za swoje muzyczne sukcesy grupa została wprowadzona m.in. do prestiżowego „Rock and Roll Hall of Fame”. Co ciekawe, w 2013 roku ABBA doczekała się także własnego muzeum – miejsce można zwiedzać w Sztokholmie.

RadioZET.pl/PK