Zamknij

Eurowizja 2021: Dlaczego Australia występuje w konkursie? Znamy odpowiedź

18.05.2021 09:05
Eurowizja Australia dlaczego występuje w Konkursie Piosenki Eurowizji
fot. eurovision.tv

Dlaczego Australia występuje na Eurowizji i Eurowizji Junior? Leżące poza Europą państwo bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji i Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci od 2015 roku. Mimo że w tym roku wystąpiła na eurowizyjnej scenie już po raz piąty, wciąż wiele osób zastanawia się, czemu Australia jest na Eurowizji. Wyjaśniamy.

Eurowizja: dlaczego Australia występuje w konkursie?

Eurowizja to słynna europejska impreza muzyczna organizowana nieprzerwanie od 1956 roku. Zgodnie z jej regulaminem uczestnikiem Eurowizji może być nadawca publiczny z państwa, które należy do Europejskiej Unii Nadawców.

Czemu  Australia występuje na Eurowizji, choć nie jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców? W 2014 roku australijska piosenkarka Jessica Mauboy pojawiła się jako gość specjalny konkursu w Kopenhadze.

Eurowizja 2021: pierwszy półfinał. RELACJA na żywo i WYNIKI konkursu 18.05

Rok później Australia otrzymała po raz pierwszy prawo startu w Konkursie Piosenki Eurowizji i Eurowizji dla Dzieci. Organizatorzy jubileuszowej 60. edycji postanowili jednorazowo zaprosić kraj do udziału w finale imprezy.

Eurowizja 2021 - TRANSMISJA: pierwszy półfinał. O której i gdzie oglądać w TV, online? [18.05]

Dlaczego Australia jest na Eurowizji? Od kilkudziesięciu lat impreza cieszy się tam wielką popularnością. Mimo dużej różnicy czasowej miliony Australijczyków traktuje ten europejski konkurs jak własną tradycję i każdego roku śledzi go z ogromnym zaciekawieniem. Występ w 2015 roku miał być nagrodą dla wszystkich australijskich fanów za wsparcie i zaangażowanie. Debiutancki udział państwa okazał się wielkim sukcesem, co skłoniło organizatorów do ponownego zaproszenia Australii do rywalizacji w imprezie. Od tamtej pory kraj pojawia się regularnie w stawce konkursowej.

W roli uczestnika Australia wystąpiła na Eurowizji pięciokrotnie. Kraj ten aż cztery razy kończył konkurs w najlepszej dziesiątce. W 2018 roku zaliczył jednak najgorszy wynik w historii swoich startów — Jessica Mauboy zajęła dopiero 20. miejsce w wielkim finale.

Co, jeśli Australia wygra Eurowizję?

Co się stanie, jeśli Australia wygra Eurowizję? Zgodnie z zasadami Konkursu Piosenki Eurowizji zwycięskie państwo zostaje organizatorem kolejnego konkursu. W 2015 roku ustalono jednak oficjalnie, że ewentualne zwycięstwo Australii nie będzie oznaczać organizacji imprezy na innym kontynencie. Jeśli Australia wygra kiedykolwiek Eurowizję, publiczny nadawca z tego kraju będzie współorganizował konkurs w jednym z europejskich miast.

Reprezentantką Australii na Eurowizji 2021 jest Montaigne. Wokalistka nie pojawi się jednak osobiście w Holandii. W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa australijski nadawca publiczny podjął decyzję o odwołaniu wyjazdu swojej delegacji do Rotterdamu.

RadioZET.pl/PK