Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Eurowizja: Dlaczego Australia występuje w konkursie? Znamy odpowiedź

18.05.2019 19:05

Dlaczego Australia występuje na Eurowizji? Leżące poza Europą państwo bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2015 roku. Mimo że w tym roku wystąpi na eurowizyjnej scenie już po raz piąty, wciąż wiele osób zastanawia się, czemu Australia jest na Eurowizji. Wyjaśniamy.

Eurowizja Australia dlaczego występuje w Konkursie Piosenki Eurowizji fot. eurovision.tv

Eurowizja: dlaczego Australia występuje w konkursie?

Eurowizja to słynna europejska impreza muzyczna organizowana nieprzerwanie od 1956 roku. Zgodnie z jej regulaminem uczestnikiem Eurowizji może być nadawca publiczny z państwa, które należy do Europejskiej Unii Nadawców.

Czemu Australia występuje na Eurowizji, choć nie jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców? W 2014 roku australijska piosenkarka Jessica Mauboy pojawiła się jako gość specjalny konkursu w Kopenhadze.

>> Eurowizja 2019: pierwszy półfinał z Polską [RELACJA NA ŻYWO] 

Rok później Australia otrzymała po raz pierwszy prawo startu w Konkursie Piosenki Eurowizji. Organizatorzy jubileuszowej 60. edycji postanowili jednorazowo zaprosić kraj do udziału w finale imprezy.

Dlaczego Australia jest na Eurowizji? Od kilkudziesięciu lat impreza cieszy się tam wielką popularnością. Mimo dużej różnicy czasowej miliony Australijczyków traktuje ten europejski konkurs jak własną tradycję i każdego roku śledzi go z ogromnym zaciekawieniem. Występ w 2015 roku miał być nagrodą dla wszystkich australijskich fanów za wsparcie i zaangażowanie. Debiutancki udział państwa okazał się wielkim sukcesem, co skłoniło organizatorów do ponownego zaproszenia Australii do rywalizacji w imprezie. Od tamtej pory kraj pojawia się regularnie w stawce konkursowej.

W roli uczestnika Australia wystąpiła na Eurowizji czterokrotnie. Kraj ten aż trzykrotnie kończył konkurs w najlepszej dziesiątce. W 2018 roku zaliczył jednak najgorszy wynik w historii swoich startów — Jessica Mauboy zajęła dopiero 20. miejsce w wielkim finale.

>> Eurowizja 2019 - TRANSMISJA w TV, online. Gdzie i o której oglądać półfinał z Polską? 14.05

Co, jeśli Australia wygra Eurowizję?

Co się stanie, jeśli Australia wygra Eurowizję? Zgodnie z zasadami Konkursu Piosenki Eurowizji zwycięskie państwo zostaje organizatorem kolejnego konkursu. W 2015 roku ustalono jednak oficjalnie, że ewentualne zwycięstwo Australii nie będzie oznaczać organizacji imprezy na innym kontynencie. Jeśli Australia wygra kiedykolwiek Eurowizję, publiczny nadawca z tego kraju będzie współorganizował konkurs w jednym z europejskich miast.

Australia na Eurowizji 2019: Kate Miller-Heidke i piosenka „Zero Gravity”

Występ Australii na Eurowizji 2019 bez wątpienia zwróci uwagę wielu widzów. W tym roku reprezentuje ją umiejąca śpiewać operowo Kate Miller-Heidke, która wykona utwór „Zero Gravity”.

Piosenka łączy w sobie muzykę popową z operą. Nic więc dziwnego, że szybko zaczęła wzbudzać bardzo skrajne emocje. Wielu fanom nie podoba się dziwna mieszanka gatunkowa, mimo iż Australijka może pochwalić się świetnym wokalem. Niektórzy mówią nawet, że „Zero Gravity” jest jednym z najgorszych utworów w historii Eurowizji. Bukmacherzy wróżą jednak Australii wysokie miejsce w konkursie.

Eurowizja 2019: gdzie i kiedy się odbędzie?

Gdzie i kiedy odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji 2019? Kolejna edycja słynnej muzycznej imprezy zostanie zorganizowana w Tel Awiwie w Izraelu. Konkurs będzie składał się z trzech koncertów, w których weźmie udział łącznie 41 państw. Półfinały odbędą się 14 i 16 maja, a wielki finał Eurowizji 2019 zaplanowano na 18 maja.

Reprezentant Polski, czyli grupa Tulia, wystąpi z numerem 4. w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji 2019.

>> Eurowizja 2019 - GŁOSOWANIE na Polskę: jak oddać głos i kto może zagłosować?

RadioZET.pl/PK

Oceń