Zamknij

Eurowizja. Białoruś już nigdy nie wystąpi podczas konkursu? Pierwszy taki przypadek w historii

01.07.2021 15:44
Eurowizja
fot. Lukasz Kalinowski/East News/Zdjęcie poglądowe

Białoruś nigdy więcej nie będzie mogła wystawić kandydata w Konkursie Piosenki Eurowizji? Kraj został usunięty z Europejskiej Unii Nadawców.

Europejska Unia Nadawców wykluczyła telewizję BTRC ze swoich szeregów. Był to jedyny publiczny nadawca białoruski, który należał do organizacji. Powodem tej decyzji jest upolityczniony przekaz medium oraz działania niezgodne z prawami człowieka i standardami dziennikarstwa.

Eurowizja. Białoruś już nigdy nie wystąpi podczas konkursu?

Białorusini walczący o wolność swojego kraju zabiegali o tę decyzję już od jakiegoś czasu. Apelowała o to między innymi Swietłana Cichanouska- białoruska działaczka polityczna. Z dniem 1 lipca BRTC przestała być członkiem EBU. Jak czytamy na onet.pl, stacja straciła tym samym możliwość wymiany wiadomości i treści muzycznych oraz prawo do transmisji wydarzeń sportowych i muzycznych EBU.

W związku z tym Białoruś straciła prawo do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji oraz Eurowizji Junior. Żeby kraj mógł wystawić swojego reprezentanta w rywalizacji, musi mieć swojego przedstawiciela w EBU. Aktualnie Białoruś nie posiada już żadnej stacji, która spełnia te kryteria.

Białoruska telewuzja usunięta z EBU

Portal Eurowizja.org, przytoczył oficjalny komunikat EBU na temat swojej decyzji:

W ostatnich tygodniach byliśmy szczególnie zaniepokojeni transmisją wypowiedzi uzyskiwanych pod przymusem. Sprawdzaliśmy też inne programy BTRC, które wzbudziły inne poważne obawy. W świetle tego nadzwyczajnego rozwoju wydarzeń zarząd wykonawczy nie ma żadnego alternatywnego rozwiązania innego, niż zawieszenie członkowstwa BTRC w EBU.

BTRC mogła zareagować na decyzję w przeciągu dwóch tygodni, jednak tego nie zrobiła. Decyzja tym samym weszła w życie.

Przez 71 lat istnienia EBU nigdy wcześniej żadna telewizja nie została z niej usunięta.

RadioZET.pl/Onet/Eurowizja.org