Zamknij

Eurowizja: Białoruś zawieszona przez EBU. Już nigdy nie wystąpi w konkursie?

01.06.2021 11:28
Białoruś Eurowizja
fot. AP/Associated Press/East News

Białoruś już nigdy nie wystąpi na Eurowizji? Europejska Unia Nadawców, organizator słynnego konkursu, podjęła decyzję o zawieszeniu państwa w prawach członkowskich. Decyzja EBU w sprawie Białorusi jest związana z sytuacją polityczną w kraju i łamaniem standardów dziennikarskich.

Eurowizja bez Białorusi? Wszystko na to wskazuje, że nieobecność w tegorocznym konkursie to dopiero początek absencji kraju w imprezie.

Europejska Unia Nadawców zdecydowała się zawiesić członkostwo Białorusi w organizacji, co oznacza, że nie będzie mogła występować w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Zobacz także:  Eurowizja 2021: wyniki finału zostaną zmienione? Doszło do złamania regulaminu

Eurowizja: Białoruś zawieszona przez EBU. Już nigdy nie wystąpi w konkursie?

Narodowa Państwowa Kompania Radiowo-Telewizyjna Republiki Białorusi została zawieszona przez Europejską Unię Nadawców w prawach członkowskich. Organizacja podjęła taką decyzją po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji mediów publicznych na Białorusi. Warto dodać, że w ostatnich miesiącach przedstawiciele białoruskiej opozycji, w tym Swiatłana Cichanouska, nawoływali do pozbawienia BTRC członkostwa.

EBU opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym otwarcie przyznała, że nie było innej możliwości.

EBU uważnie monitoruje ograniczanie wolności mediów na Białorusi i konsekwentnie wzywa BTRC, jako członka EBU, do przestrzegania naszych podstawowych wartości, takich jak wolność słowa, niezależność i odpowiedzialność – czytamy w komunikacie.

Europejska Unia Nadawców dodała, że wnikliwie przygląda się sytuacji mediów publicznych na Białorusi od momentu ostatnich wyborów prezydenckich. Od dłuższego czasu organizacja wspierała dziennikarzy BTRC sprzeciwiających się ingerencji rządu w ich pracę. EBU zwróciła jednak uwagę na ostatnie niepokojące wydarzenia, w tym „emisję wywiadów najpewniej uzyskanych pod przymusem” – mowa najprawdopodobniej o  nagraniu z opozycjonistą, Ramanem Protasiewiczem.

Białoruski nadawca publiczny ma dwa tygodnie na odpowiedź. Jeśli nie ustosunkuje się do oświadczenia, decyzja EBU o zawieszeniu państwa wejdzie w życie.

Zobacz także:  Eurowizja 2022: gdzie i kiedy się odbędzie konkurs? Włoskie miasta już zgłaszają kandydatury

Białoruś na Eurowizji

Białoruś zadebiutowała na Eurowizji w 2004 roku i do tej pory wystąpiła łącznie 16 razy w konkursie. Kraj nigdy nie wygrał imprezy – najlepszy wynik Białorusi to 6. miejsce w 2007 roku.

W 2021 roku Białoruś została zdyskwalifikowana z Konkursu Piosenki Eurowizji. Europejska Unia Nadawców zdecydowała się usunąć piosenkę „Ja nauczu tebia” zespołu Galasy ZMesta z listy konkursowych utworów. Pojawiły się zarzuty, że propozycja zawiera aluzje polityczne i chwali reżim Aleksandra Łukaszenki.

Białoruski nadawca publiczny dostał ultimatum – zażądano nowej wersji utworu lub przygotowanie nowej piosenki zgodnej z zasadami. Kolejna przesłana propozycja ponownie naruszyła regulamin Eurowizji, więc EBU zdecydowała się usunąć Białoruś z konkursu.

Zobacz także:  Eurowizja 2021: zwycięzca zażywał kokainę w trakcie finału? Są wyniki testu Damiano Davida

RadioZET.pl/eurowizja.org,onet.pl