Zamknij

Eurowizja Junior 2020: Rada Programowa chce wycofania TVP z organizacji konkursu

23.09.2020 09:59
Viki Gabor
fot. Alexey Vitvitsky/SPUTNIK Russia/East News

Eurowizja Junior 2020 nie odbędzie się w Polsce? Jak informuje portal Gazeta.pl, Rada Programowa TVP jest przeciwna organizacji imprezy przez Telewizję Polską. Zdaniem organu konkurs źle wpływa na „fizyczny, psychiczny i moralny” rozwój dzieci. Członkowie mieli przyjąć uchwałę w tej sprawie.

Eurowizja Junior 2020 jest zaplanowana na listopad. Organizatorem konkursu po raz drugi z rzędu będzie Telewizja Polska, która w zeszłym roku zorganizowała imprezę w Gliwicach.

Portal Gazeta.pl dotarł do informacji, że Rada Programowa TVP sprzeciwia się kontynuowaniu przez Telewizję Polskiej współpracy przy organizacji tegorocznego konkursu. Członkowie organu chcą spotkać się z zarządem telewizji.

Eurowizja Junior 2020: Rada Programowa chce wycofania TVP z organizacji konkursu

Eurowizja Junior 2020 jednak nie w Warszawie? Jak podaje portal Gazeta.pl, Rada Programowa TVP nie chce, aby Telewizja Polska po raz kolejny organizowała konkurs. Pod koniec sierpnia organ miał przyjąć uchwałę w tej sprawie, w której informuje, że impreza jest sprzeczna z zasadami znajdującymi się w ustawie o radiofonii i telewizji mówiącymi o ochronie dzieci i młodzieży.

Ochrona ta nie powinna się sprowadzać wyłącznie do ograniczenia emisji treści, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny i moralny dzieci i młodzieży, ale również powinna uwzględniać wpływ, jaki mają te programy na dzieci, które biorą w nich udział. Rada Programowa zwraca się o stworzenie przez Telewizję Polską S.A. własnej audycji promującej aktywność artystyczną dzieci i młodzieży w sposób zgodny z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji — brzmi apel Rady Programowej TVP opublikowany przez Gazeta.pl.

Rada chce spotkać się w sprawie organizacji Eurowizji Junior 2020 z zarządem Telewizji Polskiej, w którym zasiadają Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz. Jak dodaje Gazeta.pl, uchwałę mieli poprzeć m.in. politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością – Barbara Bubula i Krzysztof Mróz.

W rozmowie z portalem Bubula stwierdziła, że młodzi uczestnicy Eurowizji Junior są "traktowani jak przedmiot popkultury, jak zabawka dorosłych".

Chcemy rozmawiać na ten temat z zarządem telewizji, wydaje nam się, że ta formuła traktuje dzieci w sposób przedmiotowy i ma mało wspólnego z misją podnoszącą kulturę — dodała.

Eurowizja Junior 2020 w Polsce: gdzie i kiedy się odbędzie?

Eurowizja Junior 2020 w Polsce zostanie zorganizowana 29 listopada w specjalnym studio TVP w Warszawie, przeznaczonym do realizacji większych rozrywkowych przedsięwzięć.

We wrześniu organizatorzy Eurowizji Junior 2020 poinformowali, że tegoroczny konkurs odbędzie się w nowej formule. Szczegółowe informacje znajdziecie poniżej.

Eurowizja Junior 2020 w nowej formule. Uczestnicy konkursu nie przyjadą do Warszawy

RadioZET.pl/gazeta.pl/PK