Eurowizja: Kazachstan wystąpi w konkursie? Kraj jest zainteresowany!

23.10.2018 13:53

Eurowizja 2019 odbędzie się w Izraelu. Coraz głośniej mówi się o debiucie kolejnego państwa w jednej z najsłynniejszych muzycznych imprez na świecie. Mowa o Kazachstanie, który już w listopadzie po raz pierwszy wystąpi w Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

Eurovision fot. AP/EAST NEWS

Kazachstan wystąpi na Eurowizji?

Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 zbliża się wielkimi krokami. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej spekulacji na temat listy państw biorących udział w imprezie w Izraelu. Przy okazji każdej kolejnej edycji eurowizyjni fani liczą na nowe kraje, która być może dołączą do konkursowej stawki.

Od dłuższego czasu mówi się o udziale Kazachstanu, wielkiego państwa leżącego na granicy kontynentów. Medialne spekulacje nasiliły się jeszcze bardziej po tym, jak potwierdzono, że kraj zadebiutuje w Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018. Impreza odbędzie się 25 listopada w Mińsku na Białorusi.

Kazachstan fot. shutterstock.com

Portal „ESC Today” postanowił skontaktować się bezpośrednio z nadawcą publicznym w Kazachstanie. Dziennikarze poruszyli temat domniemanego debiutu państwa w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Nasz kraj zawsze słynął ze szczególnego wyczucia muzyki. To jeden z powodów, dla których kazascy widzowie przywiązują dużą wagę do międzynarodowych konkursów muzycznych, a w szczególności Eurowizji. Eurowizja opiera się na różnorodności kultur i gatunków muzycznych. Przemysł muzyczny Kazachstanu jest także zróżnicowany. Myślę, że nasi artyści mogliby poszerzyć program konkursu i pokazać swoją wyjątkową muzykę widzom na całym świecie — mówi szef Khabar Agency Alan Azhibayev, potwierdzając jednocześnie aspiracje i starania kraju o udział w imprezie.

Eurowizja jest emitowana w Kazachstanie od 2012 roku. Khabar Agency nie jest jednak pełnoprawnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców, co jest jednym z głównych warunków uczestnictwa w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Na ten moment kazaski nadawca publiczny ma jedynie status członka stowarzyszonego. Oznacza to, że musiałby otrzymać od organizacji specjalne zaproszenie do udziału w konkursie — tak było już kilkukrotnie w przypadku Australii. Europejska Unia Nadawców potwierdziła jednak, że Kazachstan nie zadebiutuje na przyszłorocznej Eurowizji.

Astana fot. shutterstock.com

Eurowizja 2019: Eurowizja 2019: kiedy i gdzie?

Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 odbędzie się w Tel Awiwie w Izraelu. Półfinały zaplanowano na 14 i 16 maja, wielki finał natomiast zostanie zorganizowany 18 maja. Cała impreza będzie odbywać się w budynku Expo Tel Aviv.

Polska potwierdziła swój udział w Eurowizji 2019. Wiadome już także, że Bułgaria nie wystąpi w przyszłorocznym konkursie.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/esctoday.com/PK

Oceń