Zamknij

Eurowizja: Lys Assia nie żyje. Tak wyglądał występ pierwszej zwyciężczyni [WIDEO]

Redakcja
26.03.2018 10:09
Lys Assia
fot. Youtube (Eurovision Song Contest)

Lys Assia nie żyje. Szwajcarska artystka zmarła 24 marca w wieku 94 lat. W 1956 roku reprezentowała swój kraj z piosenką „Refrain”, która zwyciężyła w pierwszym Konkursie Piosenki Eurowizji.

Eurowizja: Lys Assia, pierwsza zwyciężczyni konkursu, nie żyje

Lys Assia, nazywana przez wielu Wielką Damą Eurowizji, zmarła w wieku 94 lat w Zurychu. Artystka była pierwszą zwyciężczynią Eurowizji w historii. Inauguracyjny Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w 1956 roku w szwajcarskim Lugano. Wzięło w nim udział siedem państw — każde z nich zaprezentowało wówczas dwa utwory.

Jurorzy zdecydowali, że pierwszą laureatką Eurowizji zostanie Lys Assia. Szwajcarka zwyciężyła z utworem „Refrain” zaśpiewanym w języku francuskim.

Co ciekawe, nie był to jedyny występ Lys Assi na Eurowizji. Gwiazda reprezentowała Szwajcarię również w latach 1957-1958. Do konkursu próbowała także powrócić w 2012 i 2013 roku. Niestety, nie udało jej się wygrać szwajcarskich preselekcji.

Eurowizja 2018

W 2017 roku Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała po raz pierwszy w historii Portugalia. Salvador Sobral, zwycięzca imprezy, zaprezentował utwór „Amar Pelos Dois”, który spotkał się z wielkim entuzjazmem wielomilionowej widowni i pokonał z ogromną przewagą m.in. Bułgarię, Mołdawię, Belgię czy Szwecję.

Eurowizja 2018 odbędzie się w portugalskiej Lizbonie. Półfinały konkursu zaplanowano na 8 i 10 maja, wielki finał natomiast zostanie zorganizowany 12 maja. Cała impreza będzie odbywać się w Altice Arena.

Gromee i Lukas Meijer, którzy będą reprezentować Polskę, wezmą udział w drugim półfinale Eurowizji 2018.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku 

RadioZET.pl/PK