Zamknij

Eurowizja: 9 niezapomnianych polskich występów w konkursie [WIDEO]

Piotr Krajewski
14.05.2019 14:45
Eurowizja Polska najsłynniejsze polskie występy w historii Konkursu Piosenki Eurowizji
fot. Youtube (e-gorniak.com Edyta Górniak, Eurovision Song Contest)

Polska wystąpiła w Eurowizji już 20 razy. Mimo że nigdy jeszcze nie wygraliśmy, możemy pochwalić się wieloma pamiętnymi występami. Niektóre z nich wpisały się na stałe w historię Konkursu Piosenki Eurowizji. Oto 9 niezapomnianych polskich momentów na Eurowizji.

Polska na Eurowizji. 9 niezapomnianych momentów w konkursie

Eurowizja 2003: Ich Troje — „Keine Grenzen — Żadnych Granic”

Pierwsza wizyta Ich Troje na Eurowizji przyniosła pozytywne rezultaty. Po latach niepowodzeń i słabych wyników Polska znalazła się po raz kolejny w najlepszej dziesiątce konkursu. Ballada nawołująca do międzynarodowego pokoju zajęła ostatecznie wysokie 7. miejsce.

Eurowizja 1995: Justyna Steczkowska — „Sama”

Choć z wyjazdem Justyny Steczkowskiej na Eurowizję wiązały się spore nadzieje, nie udało jej się powtórzyć rezultatu Edyty Górniak. Mimo braku sukcesu piosenka „Sama” zapisała się w historii konkursu i jest uznawana przez wielu fanów za jedną z najbardziej oryginalnych piosenek, które brały udział w Eurowizji.

Eurowizja 2014: Donatan & Cleo — „My Słowianie — We Are Slavic”

Triumfalny powrót Polski na Eurowizję po latach niepowodzeń. To był pierwszy od trzech lat występ naszego kraju w konkursie. Prezentacja Donatana oraz Cleo zapisała się na stałe w historii konkursu i jest uważana za jeden z najbardziej kontrowersyjnych momentów Eurowizji. Ubijania masła i skąpo ubranych Słowianek wielu widzów długo nie zapomni.

Eurowizja 2001: Andrzej Piaseczny — „2 Long”

Piosenka Andrzeja Piasecznego nie osiągnęła sukcesu na Eurowizji, ale jego występ na pewno został zapamiętany. Polski artysta pojawił się na scenę w jasnym futrze, które niedługo po wejściu na scenie zrzucił na ziemię. Tuż po konkursie Piasek zgarnął słynną Nagrodę im. Barbary Dex, którą przyznają internauci dla najgorzej ubranego uczestnika Konkursu Piosenki Eurowizji.

Eurowizja 2015: Monika Kuszyńska — „In the Name of Love”

Obecność Moniki na Eurowizji wywołała ogromne poruszenie. Jej występ, mimo że dał Polsce dopiero 23. miejsce w finale, okrzyknięto jednym z najbardziej emocjonalnych momentów Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Kuszyńska była pierwszą uczestniczką na wózku inwalidzkim w historii konkursu.

Eurowizja 1994: Edyta Górniak — „To nie ja”

O tej Eurowizji słyszeli wszyscy. Debiutancki występ Polski w konkursie okazał się wielkim sukcesem. Skromna oraz czarująca Edyta Górniak zachwyciła Europę i zajęła 2. miejsce, które wciąż pozostaje najlepszym wynikiem naszego kraju w Eurowizji.

Eurowizja 2016: Michał Szpak — „Color of Your Life”

Wielu fanów Eurowizji nie wróżyło sukcesu piosence Michała Szpaka. Pojawiały się głosy, że jest zbyt staroświecka i nudna. Europejscy widzowie byli jednak innego zdania, a Polska mogła cieszyć się z wysokiego 3. miejsca w głosowaniu telewidzów. Niestety, eurowizyjni jurorzy nie podzielali sympatii do występu Polaka i „Color of Your Life” zajęło ostatecznie 8. miejsce w wielkim finale.

Eurowizja 2011: Magdalena Tul — „Jestem”

Magdalena Tul przekonała się, ze pierwsza pozycja startowa na Eurowizji nie należy do najszczęśliwszych. Impreza w 2011 roku okazała się najgorszym występem Polski w całej historii startów naszego kraju w Eurowizji. „Jestem” zajęło ostatnie miejsce w półfinale i odpadło z rywalizacji. Tuż po konkursie pojawiło się wiele doniesień na temat problemów technicznych w trakcie występu Tul i kłopotów z wysyłaniem smsów na polską reprezentantkę. Nasza artystka otrzymała nagrodę im. Kate Ryan, przyznawaną z inicjatywy międzynarodowego fanklubu Konkursu Piosenki Eurowizji. Wyróżnienie otrzymuje piosenka, która powinna znaleźć się finale, ale nie została doceniona w trakcie imprezy.

Eurowizja 2017: Kasia Moś — „Flashlight”

Kasia Moś podtrzymała dobrą passę Polski na Eurowizji i po raz czwarty z rzędu nasza piosenka awansowała do wielkiego finału konkursu. Choć „Flashlight” nie zostało docenione przez jury i nie znalazło się w najlepszej dwudziestce Eurowizji 2017, Kasia zgarnęła mnóstwo pozytywnych komentarzy za swój występ, a zwłaszcza za świetny wokal na żywo.

RadioZET.pl/PK