Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

15 ciekawostek na temat Eurowizji, o których możesz nie wiedzieć!

12.05.2018 19:03

Konkurs Piosenki Eurowizji 2018 odbędzie się w portugalskiej Lizbonie. Będzie to już 63. edycja jednej z najsłynniejszych muzycznych imprez. Historia Eurowizji jest pełna interesujących faktów wartych uwagi. Oto 15 ciekawostek o Eurowizji, o których nie wszyscy widzowie mogą wiedzieć.

Eurovision fot. mat. prasowe / Eurowizja TVP

Konkurs Piosenki Eurowizji to ponad 60 lat historii. Jedni ją uwielbiają, inni wręcz nienawidzą. Nie zmienia to jednak faktu, iż ta muzyczna impreza przyciąga corocznie przed telewizory setki milionów widzów z całego świata. Nie dziwi więc, że przez wielu Eurowizja jest nazywana telewizyjnym fenomenem, który nieprzerwanie przyciąga uwagę.

Eurowizja: 15 ciekawostek na temat konkursu

Konkurs Piosenki Eurowizji ogląda ponad 200 milionów osób na całym świecie.

Wzmiankę o Konkursie Piosenki Eurowizji możemy znaleźć w słynnej Księdze Rekordów Guinnessa. To najdłużej transmitowany w telewizji coroczny muzyczny konkurs w historii.

Inauguracyjny Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 62 lata temu w szwajcarskim Lugano. Imprezę w 1956 roku wygrała Lys Assia ze Szwajcarii.

W całej historii Eurowizji wzięło udział ponad 1,5 tys. piosenek.

Irlandia wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji najwięcej razy w historii. Kraj ten zwyciężył aż siedmiokrotnie.

Od 2015 roku w Konkursie Piosenki Eurowizji występuje Australia. Dlaczego? Szczegóły w artykule: Dlaczego Australia występuje w Eurowizji?

W Eurowizji wzięły udział dotąd 52 państwa. Niektóre z nich już nie istnieją: Jugosławia oraz Serbia i Czarnogóra (obecnie kraje te występują oddzielnie).

Do 1998 roku wszystkie państwa miały obowiązek śpiewania w swoich ojczystych językach.

Polska zaliczyła jeden z najlepszych debiutów w historii Eurowizji. Przypomnijmy, że w 1994 roku Edyta Górniak zajęła z utworem „To nie ja” wysokie 2. miejsce. To nadal najlepszy wynik Polski w konkursie.

Podczas jednego występu na scenie może pojawić się maksymalnie 6 osób.

Piosenka biorąca udział w Eurowizji nie może być dłuższa niż 3 minuty.

Eurowizja pomogła wielu znanym dziś artystom rozpocząć wielkie muzyczne kariery. Mowa m.in. o zespole ABBA, Celine Dion, Cliffie Richardsie, Olivii Newton-John czy Julio Iglesiasie.

Państwem, które najwięcej razy nie zdobyło żadnego punktu w Eurowizji, jest Norwegia.

Belgijka Sandra Kin to najmłodsza zwyciężczyni Eurowizji w historii. Jako 13-latka wygrała konkurs w 1986 roku. Obecnie każdy uczestnik imprezy musi mieć ukończone 16 lat.

„Waterloo” ABBY i „Nel blu dipinto di blu” Domenico Modungo (znane także jako „Volare”) to najsłynniejsze eurowizyjne utwory.

RadioZET.pl/eurovision.tv, uselessdaily.com, eurovisionworld.com/PK

Oceń