Dlaczego Australia występuje w Eurowizji? Oto powód!

12.05.2018 18:00
xxx zet

Od 2015 roku Australia bierze udział w Eurowizji. Mimo że w tym roku wystąpi na eurowizyjnej scenie już po raz czwarty, wciąż wiele osób zastanawia się, dlaczego to nieeuropejskie państwo pojawia się od kilku lat w Konkursie Piosenki Eurowizji. Wyjaśniamy!

Australia Eurowizja fot. eurovision.tv

Dlaczego Australia jest w Eurowizji?

Eurowizja to słynna europejska impreza muzyczna organizowana nieprzerwanie od 1956 roku. Zgodnie z jej regulaminem uczestnikiem Eurowizji może być nadawca publiczny z państwa, które należy do Europejskiej Unii Nadawców.

Mimo że Australia nie jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców, w 2014 roku australijska piosenkarka Jessica Mauboy wystąpiła jako gość specjalny konkursu w Kopenhadze.

Rok później Australia otrzymała po raz pierwszy prawo startu w Eurowizji. Organizatorzy jubileuszowej 60. edycji postanowili jednorazowo zaprosić kraj do udziału w finale imprezy.

Dlaczego Australia jest w Eurowizji? Od kilkudziesięciu lat Eurowizja cieszy się tam wielką popularnością. Mimo ogromnej różnicy czasowej miliony Australijczyków traktuje ten europejski konkurs jak własną tradycję i każdego roku śledzi go z ogromnym zaciekawieniem. Występ w 2015 roku miał być nagrodą dla wszystkich australijskich fanów za wsparcie i zaangażowanie. Debiutancki udział państwa okazał się wielkim sukcesem, co skłoniło organizatorów do ponownego zaproszenia Australii do rywalizacji w konkursie.

W roli uczestnika Australia wystąpiła na Eurowizji trzykrotnie. Każdy konkurs kończyła z wynikiem w najlepszej dziesiątce, a w 2016 roku zajęła wysokie 2. miejsce, przegrywając jedynie z Ukrainą.

A co, jeśli Australia wygra Eurowizję?

Zgodnie z zasadami Eurowizji zwycięskie państwo zostaje organizatorem kolejnego konkursu. W 2015 roku ustalono jednak oficjalnie, że ewentualne zwycięstwo Australii nie będzie oznaczać organizacji imprezy na innym kontynencie. Jeśli Australia wygra kiedykolwiek Eurowizję, publiczny nadawca z tego kraju będzie współorganizował konkurs w jednym z europejskich miast.

Zagłosuj

Czy podoba Ci się piosenka Australii na Eurowizję 2018?

Australia na Eurowizji 2018: Jessica Mauboy i piosenka „We Got Love”

Jessica Mauboy będzie reprezentowała Australię podczas Eurowizji 2018 w Portugalii. 28-letnia artystka, która była już gościem specjalnym Eurowizji 2014, wystąpi na scenie z popowym utworem „We Got Love”.

Eurowizja 2018

W 2017 roku Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała po raz pierwszy w historii Portugalia. Salvador Sobral, zwycięzca imprezy, zaprezentował utwór „Amar Pelos Dois”, który spotkał się z wielkim entuzjazmem wielomilionowej widowni i pokonał z ogromną przewagą m.in. Bułgarię, Mołdawię, Belgię czy Szwecję.

Eurowizja 2018 odbywa się w portugalskiej Lizbonie. Wielki finał natomiast zostanie zorganizowany 12 maja. Cała impreza odbywa się w Altice Arena.

RadioZET.pl/PK

Oceń