Zamknij

Netta Barzilai ma polskie korzenie. Przodkowie zwyciężczyni Eurowizji 2018 mieszkali w Polsce

Piotr Krajewski
10.04.2019 10:02
Eurowizja zwyciężczyni Netta Barzilai z Izraela ma polskie korzenie
fot. Youtube (Eurovision Song Contest)

Netta Barzilai to zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji 2018. To właśnie dzięki jej wygranej Eurowizja 2019 odbędzie się w Izraelu. Artystka poddała się ostatnio testowi DNA wykonanemu przez MyHeritage. Na podstawie jego wyników okazało się, że Netta ma polskie korzenie.

Netta Barzilai ma polskie korzenie

Netta Barzilai, zwyciężczyni Eurowizji 2018, poddała się testowi genetycznemu przeprowadzonemu przez MyHeritage, czyli głównego sponsora tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji.

Wyniki potwierdziły, że Izraelka ma polskie korzenie od strony swojego ojca. Na podstawie jej testu DNA stwierdzono, iż w ponad 45 proc. należy do Żydów aszkenazyjskich, którzy zamieszkiwali polskie obszary.

Pradziadek zwyciężczyni Eurowizji — Natan Barzilai — pochodził z Tomaszowa Lubelskiego, a jego pierwotne nazwisko brzmiało Szpisajzen. Naukowcy z MyHeritage odnaleźli wskazówki na temat polskiego pochodzenia na jego nagrobku zlokalizowanym w Izraelu. Jeden z badaczy specjalnie wybrał się do Polski, gdzie przeprowadził wnikliwe badania. Udało mu się odnaleźć dom, w którym pradziadek Netty mieszkał niemal 100 lat temu. Przeniósł się do Izraela w 1934 roku.

Nie mogę uwierzyć w to, że tamten dom wciąż stoi. Mój dziadek popłakałby się, gdyby to zobaczył — powiedziała zaskoczona piosenkarka.

Netta Barzilai z Izraela wygrała Eurowizję 2018

Niemal od początku sezonu eurowizyjnego Izrael był głównym faworytem bukmacherów do zwycięstwa w Eurowizji 2018. Energetyczny utwór Netty Barzilai natychmiast po premierze stał się internetowym hitem, a oryginalnym brzmieniem „Toy” zachwyciły się miliony osób. W trakcie utworu Netta imituje gdakanie kury, co dla wielu słuchaczy było szokiem. Izrael wygrał całą imprezę z 529 punktami na koncie.

>> Eurowizja 2018: zwycięskie „Toy” plagiatem wielkiego przeboju

Choć piosenka „Toy” jest utrzymana w pozytywnym klimacie, porusza problem molestowania seksualnego oraz nawiązuje do słynnej akcji #MeToo, która podbiła internet i mocno zwróciła uwagę na przemoc seksualną wobec kobiet.

Netta Barzilai to 26-letnia Izraelka słynąca ze swojego nietypowego muzycznego stylu. Artystka wygrała piątą edycję programu „HaKokhav HaBa”, którego zwycięzca otrzymuje możliwość reprezentowania Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji. 

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET 

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/MyHeritage/PK