Zamknij

Facebook stworzył listę niebezpiecznych zespołów muzycznych. Zarzuca im szerzenie nienawiści

15.10.2021 15:30
Facebook
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Facebook sporządził listę, na której znalazły się 4 tysiące pozycji zagrażających bezpieczeństwu użytkowników. Wśród nich muzycy.

Facebook sporządził listę "niebezpiecznych osób i organizacji", która obejmuje ponad 4 tysiące pozycji. W zestawieniu znajdziemy przestępców, organizacje terrorystyczne, a nawet muzyczne grupy, które według portalu stanowią zagrożenie.

Facebook sporządził listę niebezpiecznych osób i organizacji

Listę opublikował "The Intercept". Wszystkie nazwiska i nazwy organizacji łączy fakt, że Facebook zabrania im publikacji na swojej platformie w trosce o jej użytkowników. W ten sposób medium próbuje walczyć z przemocą, rasizmem i wieloma innymi niepokojącymi zjawiskami w sieci. Ponad połowa listy to domniemani terroryści z Bliskiego Wschodu i Azji Południowej.

Brian Fishman, dyrektor polityki Facebooka do spraw zwalczania terroryzmu i niebezpiecznych organizacji podkreśla, że lista opublikowana przez "The Intercept" nie jest ostateczna. Zestawienie jest na bieżąco aktualizowane i uzupełniane o kolejne pozycje.

Facebook z listą niebezpiecznych zespołów muzycznych

Jedna z kategorii umieszczonych na liście to "zespoły muzyczne", które stanowią niemałą część wymienionych w zestawieniu nazw. Większość z nich to dość niszowe formacje, których nie znamy z wielkich hitów. Jednak wśród nich możemy wyróżnić norweskie Burzum, czyli projekt blackmetalowy Varga Vikernesa skazanego za zabójstwo i podpalenie trzech kościołów. Między innymi jego historia została przedstawiona w filmie "Lords of Chaos" z 2019 roku. 

Fani formacji już wcześniej zauważyli, że na Facebooku nie da się udostępnić muzyki Burzum. Wklejanie linka na swoją tablicę skutkuje groźbą blokady lub banem.