Festiwal Opole 2018: oświadczenie TVP w sprawie występu Girls on Fire

08.06.2018 11:32

Festiwal Opole 2018 startuje w piątek, 8 czerwca. Ogromne kontrowersje wywołała informacja o udziale zespołu Girls on Fire w koncercie Debiuty. Telewizja Polska zdecydowała się opublikować specjalny komunikat w sprawie występu grupy w Opolu.

Girls on Fire fot. Youtube (Girls on Fire)

Festiwal Opole 2018: oświadczenie TVP w sprawie występu Girls on Fire

Festiwal w Opolu to święto polskiej piosenki, wydarzenie artystyczne, które powinno budować poczucie wspólnoty, a nie dzielić Polaków — brzmi fragment najnowszego komunikatu TVP.

Z uwagi na ogromne kontrowersje wokół udziału Girls on Fire w festiwalu Opole 2018 Telewizja Polska opublikowała specjalne oświadczenie w tej sprawie. Przypomnijmy, że wiele osób, również ze świata polityki, żąda wykluczenia zespołu z festiwalu. Protestujący twierdzą, że piosenka „Siła kobiet” propaguje m.in. aborcję i nienawiść do chrześcijaństwa.

TVP potwierdziła, że za dobór piosenek biorących udział w 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu jest odpowiedzialna Rada Artystyczna Festiwalu. Przy selekcji utworów organ bierze pod uwagę wyłącznie wartość artystyczną, czyli słowa i muzykę piosenki. Teledysk promujący kompozycję nie jest poddawany ocenie. To właśnie oficjalny klip Girls on Fire do piosenki „Siła kobiet” wywołał niemały skandal w internecie. Telewizja Polska przypomniała jednocześnie, że Opole jest festiwalem piosenki, a nie teledysku.

W opinii Biura Prawnego Telewizji Polskiej sam tekst oraz warstwa muzyczna piosenki „Siła kobiet” nie stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, nie narusza innych praw, ani nie obraża niczyich uczuć — pisze TVP i potwierdza tym samym, że nie dojdzie do usunięcia Girls on Fire z festiwalu Opole 2018.

W związku z burzą medialną wokół festiwalu Opole 2018 Telewizja Polska zdecydowała się jednak wyciągnąć konsekwencje wobec pracownika Rady Artystycznej Festiwalu, który doprowadził do kontrowersyjnej sytuacji. Członek został zwolniony.

Od swoich pracowników wszakże Telewizja Polska oczekuje wyjątkowej wyobraźni, wrażliwości i wnikliwości, tak aby nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji i nie dawać nikomu asumptu do kreowania negatywnych emocji. Dlatego TVP rozwiązała umowę z pracownikiem, który delegowany do Rady Artystycznej Festiwalu nie dołożył należytej staranności, by zapobiec zaistniałej sytuacji — czytamy w komunikacie.

TVP przyznała także, że docenia działania członkiń Girls On Fire w związku z kontrowersjami — „zespół usunął klip ze swojego fanpage’u i pozbawił go statusu oficjalnego teledysku”. Grupa opublikowała również swoje oświadczenie, w którym odcięła się od przypisywanych jej feministycznych idei i kultury śmierci.  

Koncert Debiuty na festiwalu Opole 2018 z udziałem Girls on Fire zaplanowano na 8 czerwca o godz. 23:55.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/PK

Oceń
Tagi