Zamknij

Francoise Hardy bardzo cierpi przez chorobę. Piosenkarka chce samobójstwa wspomaganego

18.06.2021 10:34
Francoise Hardy
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Françoise Hardy jest poważnie chora. Legendarna piosenkarka od dłuższego czasu zmaga się z problemami zdrowotnymi, które nie pozwalają jej normalnie funkcjonować. Po latach radioterapii i immunoterapii 77-latka nie jest w stanie śpiewać, ma też kłopoty z przełykaniem i mówieniem. W najnowszym wywiadzie Hardy wprost powiedziała, że chciałaby móc skorzystać z samobójstwa wspomaganego. Jest ono jednak zabronione we Francji.

Françoise Hardy to legendarna francuska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka. W ostatnich latach wokalistka musiała jednak zakończyć karierę z powodu ciężkich problemów zdrowotnych.

W najnowszym wywiadzie Francuzka potwierdziła, że jej kłopoty ze zdrowiem są tak poważne i uniemożliwiają jej codzienne funkcjonowanie, że chciałaby mieć możliwość skorzystania z procedury samobójstwa wspomaganego. Nie jest ono jednak możliwe we Francji.

Były muzyk hardrockowej grupy KISS poważnie chory. Artysta prosi o pomoc fanów

Françoise Hardy cierpi z powodu choroby. Piosenkarka chce samobójstwa wspomaganego

Françoise Hardy udzieliła wywiadu dla francuskiego „Femme Actuelle”. Rozmowa musiała się jednak odbyć w formie mailowej, ponieważ legendarna piosenkarka ma trudności z mówieniem.

Wokalistka opowiedziała o swoich wieloletnich problemach zdrowotnych, które rozpoczęły się już kilkanaście lat temu. U artystki zdiagnozowano chłoniaka MALT. W 2015 roku jej stan się pogorszył do tego stopnia, że Francuzka została wprowadzona w śpiączkę farmakologiczną i omal nie umarła w szpitalu – lekarze uratowali ją dzięki innowacyjnej radioterapii. W 2018 roku Hardy usłyszała kolejną tragiczną diagnozę – nowotwór ucha.

W najnowszym wywiadzie Françoise Hardy przyznała, że przez lata radioterapii i immunoterapii piosenkarka nie jest w stanie normalnie funkcjonować. 77-latka bardzo cierpi, ma poważne problemy z przełykaniem i mówieniem, nie jest w stanie już śpiewać. W rozmowie z „Femme Actuelle” przyznała, że chciałaby, aby procedura samobójstwa wspomaganego (z pośrednim udziałem lekarza) była legalna we Francji.

 Doświadczyłam już tak strasznego fizycznego cierpienia, że obawiam się, iż śmierć zmusi mnie do jeszcze większego cierpienia – powiedziała i nazwała Francję „nieludzką” za zakaz samobójstwa wspomaganego: „Nie chodzi o to, aby lekarze spełniali wszystkie prośby pacjentów, ale chodzi o skrócenie niepotrzebnego cierpienia nieuleczalnie chorej osoby od momentu, kiedy choroba staje się już nie do zniesienia”.

Piosenkarka wyznała, że jej matka cierpiała na chorobę Charcota-Mariego-Tootha i zmarła na skutek eutanazji.

Kim jest Françoise Hardy?

Françoise Hardy rozpoczęła swoją karierę w latach sześćdziesiątych i szybko stała się jedną z najważniejszych postaci popularnego we Francji stylu muzyki pop – yé-yé. Do jej najsłynniejszych utworów należą hity „Le Temps de l'Amour” i „Comment te dire adieu”. Wydała niemal trzydzieści albumów studyjnych.

Francuzka jest także znana z ról aktorskich. W 1966 roku wystąpiła w filmie „Męski - żeński: 15 scen z życia” Jean-Luca Godarda.

Tony Bennett ciężko chory. Ujawnił, że zmaga się z chorobą Alzheimera

RadioZET.pl/theguardian.com,onet.pl