Zamknij

30 lat od śmierci Mercury'ego. 9 ciekawostek o Freddiem, o których mogliście nie wiedzieć

24.11.2021 08:15
Freddie Mercury Queen
fot. Ilpo Musto/REX/Shutterstock/East News

Freddie Mercury zmarł 24 listopada 1991 roku. Choć od śmierci wokalisty mija właśnie 30 lat, zainteresowanie jego postacią i muzyki Queen nie maleje, a kolejne pokolenia słuchaczy zachwycają się wielkim talentem Brytyjczyka. W związku z 30. rocznicą śmierci prezentujemy 9 ciekawostek na temat Freddiego Mercury’ego. Wiedzieliście o tym wszystkim?

Freddie Mercury to niekwestionowana legenda muzyki, która robi wrażenie na kolejnych pokoleniach słuchaczy. Jego głos, charyzma i ponadczasowe przeboje nie przestają nas zachwycać.

24 listopada mija 30 lat od śmierci wokalisty Queen. Freddie Mercury odszedł w wieku zaledwie 45 lat w wyniku powikłań po grzybiczym zapaleniu płuc, z którym zmagał się w związku z bardzo słabą odpornością wywołaną przez AIDS.

Freddie Mercury: 30. rocznica śmierci. 9 ciekawostek na temat wokalisty Queen

Wybitny talent Freddiego Mercury’ego objawiał się nie tylko poprzez świetny wokal na żywo, ale również komponowanie i pisanie tekstów czy sceniczną charyzmę, dzięki której gwiazdor Queen przyciągał na koncerty tysiące widzów.

Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek na temat Freddiego Mercury’ego, o których nie wszyscy mogą wiedzieć.

1. Logo Queen, czyli słynny Herb Królowej z lwami, wróżkami, krabem i feniksem, zaprojektował sam Freddie. Mercury stworzył projekt jeszcze przed wydaniem pierwszego albumu zespołu.

2. Freddie Mercury kochał koty. W trakcie swojego całego życia gwiazdor Queen miał mieć ich ponad dziesięć. Kiedy przebywał w długiej trasie koncertowej, podobno niejednokrotnie dzwonił do Wielkiej Brytanii i pytał, co słychać u jego futrzaków. Szczególnym uczuciem darzył kotę o imieniu Delilah, której poświęcił nawet jeden utwór z płyty "Innuendo".

3. Podobno asystenci Mercury’ego musieli zawsze mieć przy sobie długopis i kawałek papieru na wypadek, gdyby u artysty pojawiła się nagła inspiracja oraz chęć napisania nowego utworu.

4. Freddie Mercury ma swój własny typ róży – jedna z odmian została nazwana na jego cześć. Roślina ma kolor herbaciano-morelowy, podobnie jak legendarna kurtka wokalisty.

5. Początki Freddiego nie były łatwe. Aby zarobić na życie, młody wokalista pracował na londyńskim lotnisku Heathrow, gdzie zmywał naczynia w kuchniach i był bagażowym.

6. "Crazy Little Thing Called Love" to jeden z kultowych przebojów Freddiego. Okazuje się, że Mercury stworzył ten hit w zaledwie kilka minut. Napisał go, leżąc w wannie w hotelu w Monachium.

7. Gwiazdor Queen mógł pochwalić się głosem o czterooktawowej skali.

8. Freddie Mercury uwielbiał twórczość innych wielkich artystów. Był ogromnym fanem m.in. Arethy Franklin, Jimiego Hendrixa i Johna Lennona.

9. Ostatnim utworem, który Mercury nagrał przed śmiercią, była piosenka "Mother Love". Wokalista pracował nad nią zaledwie sześć miesięcy przed odejściem. Niestety, gwiazdor Queen nie zdążył nagrać całego utworu. Dokończył go Brian May, który zaśpiewał również ostatnią zwrotkę. Piosenka znalazła się na ostatnim albumie zespołu "Made in Heaven" wydanym w 1995 roku.

RadioZET.pl/clashmusic.com/uselessdaily.com/planetradio.co.uk