Zamknij

Gabriel Chmura nie żyje. Wybitny dyrygent zmarł nagle w wieku 74 lat: "Wielki Muzyk"

19.11.2020 15:49
Gabriel Chmura
fot. Bartosz KRUPA/East News

Gabriel Chmura nie żyje. Wybitny dyrygent zmarł nagle 17 listopada w wieku 74 lat. Był m.in. dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu. Został także odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Gabriel Chmura zmarł nagle w nocy, 17 listopada. O śmierci wybitnego dyrektora poinformował Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, którego był dyrektorem artystycznym.

Erick Morillo nie żyje. Ujawniono przyczynę śmierci autora hitu „I Like To Move It”

Gabriel Chmura nie żyje. Wybitny dyrygent zmarł nagle w wieku 74 lat

Informacje o śmierci Gabriela Chmury opublikowano w czwartek na stronie internetowej Teatru Wielkiego w Poznaniu. Pojawił się także oficjalny wpis w mediach społecznościowych.

Muzyka w naszym Teatrze już nigdy nie zabrzmi tak samo... (…) Wielki Muzyk, genialny Dyrygent, niezwykła Osobowość, wspaniały Człowiek — czytamy w oświadczeniu teatru.

Dyrekcja i zespół Teatru Wielkiego w Poznaniu złożyli także najszczersze kondolencje rodzinie dyrygenta: „Gabriel Chmura pomagał nam wierzyć, że nie ma zadania, któremu nie możemy sprostać (…) Maestro, choć bez Twojej batuty i ciętej riposty będzie o wiele trudniej, obiecujemy nie zwalniać tempa! Rodzinie i Najbliższym składamy najszczersze kondolencje”.

Kim był Gabriel Chmura?

Gabriel Chmura urodził się w 1946 roku. Był jednym z najwybitniejszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku oraz laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. otrzymał Złoty Medal na Concorso Cantelli w La Scali w Mediolanie. Został także odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dyrygował czołowymi orkiestrami na całym świecie, m.in. Berliner Philharmoniker, Orchestre National de France, Orchestra Filharmonica di Roma, Montreal Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo.

Laszlo Benko nie żyje. Jego przebój „Dziewczyna o perłowych włosach” znają wszyscy

Od 2012 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Wcześniej sprawował kierownictwo m.in. nad operą w Aachen, Orkiestrą Symfoniczną w Bochum i National Arts Centre Orchestra w Ottawie.

2 października Gabriel Chmura zagrał ostatni koncert w poznańskiej operze.

RadioZET.pl/PAP/PK