Zamknij

George Wein nie żyje. Pionier jazzu i twórca kultowego Newport Jazz Festival miał 95 lat

14.09.2021 13:00
George Wein
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

George Wein nie żyje. Wielka postać świata muzyki jazzowej zmarła w wieku 95 lat. Amerykanin był twórcą kultowego Newport Jazz Festival, który od lat pięćdziesiątych odbywa się w Rhode Island.

George Wein nie żyje. Legendarny organizator festiwali, w tym słynnego Newport Jazz Festival, zmarł w poniedziałek w Nowym Jorku. Miał 95 lat.

Zobacz także: Odeszli, gdy byli u progu sławy. Te gwiazdy muzyki przedawkowały narkotyki [ZDJĘCIA]

George Wein nie żyje. Twórca kultowego festiwalu Newport Jazz Festival miał 95 lat

Przyczyna śmierci George’a Weina nie została ujawniona. Rzecznik rodziny poinformował jednak, że 95-latek odszedł spokojnie we śnie w swoim domu.

Śmierć Weina skomentował m.in. Herbie Hancock, amerykański pianista, aranżer i kompozytor jazzowy.

 Jazz, a także współczesna amerykańska muzyka, straciły jednego ze swoich największych mistrzów – napisał Hancock.

Zmarł George Wein. Kim był?

George Wein był uznawany za pioniera jazzu. Pianista i producent stworzył w 1954 roku legendarny amerykański festiwal Newport Jazz Festival, który odbywa się po dziś dzień. Już podczas pierwszej edycji Weinowi udało się zaprosić do udziału plejadę gwiazd. Na scenie pojawili się m.in. Billie Holiday, Dizzy Gillespie, Ella Fitzgerald i Lester Young. W kolejnych latach na festiwalu zaprezentowali się także chociażby Louis Armstrong, Frank Sinatra, Duke Ellington czy Miles Davis.

Amerykanin stworzył także inne popularne i szanowane festiwale, m.in. New Orleans Jazz and Heritage Festiva i Newport Folk Festival, gdzie swoją karierę rozpoczynał np. Bob Dylan.

RadioZET.pl/rollingstone.com, onet.pl