Zamknij

Grzegorz Ciechowski skończyłby dziś 60 lat! Przypominamy jego wielkie hity z Republiką [WIDEO]

Redakcja
29.08.2017 16:15
Grzegorz Ciechowski skończyłby dziś 60 lat! Przypominamy jego wielkie hity z Republiką [WIDEO]
fot. Youtube (Republika)

Grzegorz Ciechowski, legendarny lider zespołu Republika, urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Gdyby żył, obchodziłby dziś 60. urodziny. W trakcie swojej kariery stworzył wiele niezapomnianych utworów i współpracował z największymi polskimi artystami.

Nie zajmował się jedynie muzyką. Grzegorz Ciechowski, który uwielbiał komponować, był także autorem tekstów. Interesował się literaturą i poezją – napisał wiele wierszy.

Swoje autorskie teksty postanowił pokazać światu za sprawą muzyki rockowej. Przygodę z tym gatunkiem muzyki rozpoczął w formacji Jazz Formation, w której występował jako flecista od 1976 roku. Trzy lata później dołączył do toruńskiej art-rockowej grupy Res Publica, która niedługo potem przekształciła się w słynną Republikę.

Zespół, którzy tworzył przede wszystkim muzykę nowofalową, szybko stał się jedną z najsłynniejszych polskich formacji drugiej połowy XX wieku. Na ich koncerty przychodziły tłumy, a albumy sprzedawały się w tysiącach egzemplarzy. Mimo wielu problemów i kilkuletniego rozpadu, Republika działała do ostatnich chwil życia Ciechowskiego.

Grupa nagrała łącznie osiem krążków, w tym legendarne już dzieło „Nowe Sytuacje”, które stało się jedną z najważniejszych płyt lat osiemdziesiątych. Zespół zasłynął chociażby takimi utworami jak „Odchodząc”, „Biała Flaga”, „Mamona” czy „Zapytaj Mnie Czy Cię Kocham”.

Solowa kariera i współpraca z innymi artystami

Ciechowski wydał także kilka albumów bez Republiki. Przez wiele tworzył własną muzykę jako Grzegorz z Ciechowa czy w ramach grupy Obywatel G.C., z którą nagrał słynny utwór "Nie Pytaj o Polskę". 

W latach dziewięćdziesiątych zaczął współpracować z młodymi muzykami. Produkował i komponował krążki takich artystów jak Kayah, Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Marcin Rozynek czy Katarzyna Groniec.

Grzegorz Ciechowski zmarł nagle 22 grudnia 2001 roku w jednym z warszawskich szpitali. Miał tętniaka serca. Artysta został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

RadioZET.pl/PK