Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Grzegorz Ciechowski skończyłby dziś 60 lat! Przypominamy jego wielkie hity z Republiką [WIDEO]

29.08.2017 16:15

Grzegorz Ciechowski, legendarny lider zespołu Republika, urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Gdyby żył, obchodziłby dziś 60. urodziny. W trakcie swojej kariery stworzył wiele niezapomnianych utworów i współpracował z największymi polskimi artystami.

Grzegorz Ciechowski skończyłby dziś 60 lat! Przypominamy jego wielkie hity z Republiką [WIDEO] fot. Youtube (Republika)

Nie zajmował się jedynie muzyką. Grzegorz Ciechowski, który uwielbiał komponować, był także autorem tekstów. Interesował się literaturą i poezją – napisał wiele wierszy.

Swoje autorskie teksty postanowił pokazać światu za sprawą muzyki rockowej. Przygodę z tym gatunkiem muzyki rozpoczął w formacji Jazz Formation, w której występował jako flecista od 1976 roku. Trzy lata później dołączył do toruńskiej art-rockowej grupy Res Publica, która niedługo potem przekształciła się w słynną Republikę.

Zespół, którzy tworzył przede wszystkim muzykę nowofalową, szybko stał się jedną z najsłynniejszych polskich formacji drugiej połowy XX wieku. Na ich koncerty przychodziły tłumy, a albumy sprzedawały się w tysiącach egzemplarzy. Mimo wielu problemów i kilkuletniego rozpadu, Republika działała do ostatnich chwil życia Ciechowskiego.

Grupa nagrała łącznie osiem krążków, w tym legendarne już dzieło „Nowe Sytuacje”, które stało się jedną z najważniejszych płyt lat osiemdziesiątych. Zespół zasłynął chociażby takimi utworami jak „Odchodząc”, „Biała Flaga”, „Mamona” czy „Zapytaj Mnie Czy Cię Kocham”.

Solowa kariera i współpraca z innymi artystami

Ciechowski wydał także kilka albumów bez Republiki. Przez wiele tworzył własną muzykę jako Grzegorz z Ciechowa czy w ramach grupy Obywatel G.C., z którą nagrał słynny utwór "Nie Pytaj o Polskę". 

W latach dziewięćdziesiątych zaczął współpracować z młodymi muzykami. Produkował i komponował krążki takich artystów jak Kayah, Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Marcin Rozynek czy Katarzyna Groniec.

Grzegorz Ciechowski zmarł nagle 22 grudnia 2001 roku w jednym z warszawskich szpitali. Miał tętniaka serca. Artysta został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

RadioZET.pl/PK

Oceń