Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jaki jest przepis na idealny świąteczny przebój? Eksperci przeprowadzili badania!

12.12.2018 15:36

Uwielbiamy świąteczne przeboje, które są ponadczasowe. Każdego roku wracamy do nich z ogromną przyjemnością. Muzyczni eksperci postanowili więc przeanalizować największe hity, aby odkryć przepis na idealny świąteczny utwór. Wyniki badania są niezwykle interesujące.

Jaki jest przepis na idealny świąteczny przebój? Eksperci przeprowadzili badania! fot. shutterstock.com

Muzyczni eksperci z wytwórni Ostereo przygotowali przepis na idealny świąteczny przebój. W trakcie badania przeanalizowali hity z ostatnich pięćdziesięciu lat. Wszystkie z nich znalazły się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów w okresie świątecznym.

Na tej podstawie wyodrębniono cztery cechy, które musi spełniać idealny świąteczny hit. Okazuje się, że bożonarodzeniowy hit powinien trwać 3 minuty i 57 sekund, być w tonacji G-dur i mieć tempo 114 uderzeń na minutę. Co więcej, artysta wykonujący go nie powinien mieć więcej niż 27 lat.

Stworzenie przepisu pozwoliło ekspertom z wytwórni Ostereo wybrać najlepszy świąteczny przebój w historii. Uznano za niego „Always on My Mind” — cover utworu Elvisa Presleya wykonywany przez grupę Pet Shop Boys. Wydana w 1987 roku piosenka ma tempo 125 uderzeń na minutę i trwa 3 minuty i 55 sekund.

Wyniki badania potwierdzają także, że piosenki, które zdobywały szczyty list przebojów w okresie Świąt Bożego Narodzenia, są zazwyczaj balladami i coverami oraz wcale nie opowiadają o świątecznych historiach.

Zeszłorocznym bożonarodzeniowym hitem w Wielkiej Brytanii została piosenka Eda Sheerana zatytułowana „Perfect”. To właśnie w okresie świątecznym romantyczny utwór Brytyjczyka zdobył szczyt brytyjskiej listy przebojów. 

Co ciekawe, słynne „Last Christmas” Wham!, które wielu słuchaczy uważa za najlepszą świąteczną piosenkę, nigdy nie znalazło się na 1. miejscu oficjalnego zestawienia w Wielkiej Brytani.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/nme.com/PK

Oceń