Zamknij

Jan Krenz nie żyje. Wybitny dyrygent i autor muzyki filmowej zmarł w wieku 94 lat

16.09.2020 09:33
Jan Krenz
fot. DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER/East News

Jan Krenz nie żyje. Wybitny dyrygent i kompozytor muzyki filmowej zmarł w wieku 94 lat. Wielokrotnie nagradzany artysta stworzył muzykę do kultowych polskich filmów, m.in. „Kanału” Andrzeja Wajdy czy „Zezowatego szczęścia” Andrzeja Munka.

Jan Krenz nie żyje. Ceniony dyrygent i kompozytor należał do generacji muzyków, która rozpoczynając swą działalność po wojnie, dała fundamenty życiu muzycznemu w naszym kraju.

Informację o śmierci Jana Krenza potwierdziła PAP Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Jan Krenz nie żyje. Wybitny dyrygent i kompozytor muzyki filmowej zmarł w wieku 94 lat

Jan Krenz zmarł w wieku 94 lat. Urodził się w 1926 roku we Włocławku. W trakcie okupacji kształcił się pod kierunkiem Zbigniewa Drzewieckiego (fortepian) i Kazimierza Sikorskiego (kompozycja), a w późniejszych latach ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi.

Zadebiutował w wieku 20 lat w Filharmonii w Łodzi w 1946 roku. W latach 1947-49 zajmował stanowisko dyrygenta Filharmonii Poznańskiej, a w kolejnych latach związany był z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, gdzie współpracował do z Grzegorzem Fitelbergiem.

Wraz z WOSPR zagrał najdłuższe w historii polskich orkiestr tournée. W 1963 roku Jan Krenz zagrał 55 koncertów, m.in. w Związku Radzieckim, Mongolii, Chinach, Japonii, Australii i Nowej Zelandii.

Był również dyrygentem orkiestry Danmarks Radio w Kopenhadze, współpracował z orkiestrą Yomiuri Nippon Symphony w Tokio oraz prowadził gościnnie takie zespoły, jak Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Filharmonia Leningradzka, Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie.

Zmarł Jan Krenz. Do jakich filmów stworzył muzykę i jakie otrzymał nagrody?

Jan Krenz był cenionym autorem muzyki teatralnej i filmowej. Stworzył m.in. muzykę do filmów „Kanał” i „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy oraz „Błękitny Krzyż”, „Eroica” i „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka.

Kompozytor i dyrygent był laureatem wielu nagród. Za swoje zasługi otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1952), dwukrotnie Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1968 i 1996), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) oraz liczne międzynarodowe nagrody za nagrania płytowe. W 2018 otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

RadioZET.pl/PAP