Zamknij

Jan Stanienda nie żyje. Wybitny polski skrzypek miał 68 lat: "Nieoceniony człowiek"

22.09.2021 15:33
Jan Stanienda nie żyje. Wybitny polski skrzypek miał 68 lat: "Nieoceniony człowiek"
fot. shutterstock.com

Jan Stanienda nie żyje. Wybitny polski skrzypek zmarł w wieku 68 lat. Był pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pracował również jako koncertmistrz orkiestry Sinfonia Varsovia.

Jan Stanienda nie żyje. 22 września zmarł jeden z najlepszych polskich skrzypków. Wybitny muzyk, kameralista, pedagog i koncertmistrz miał 68 lat.

Zobacz także:  Raper Bezczel nie żyje. Ujawniono możliwą przyczynę śmierci Michała Banaszka

Jan Stanienda nie żyje. Wybitny polski skrzypek miał 68 lat

O śmierci Jana Staniendy poinformował jego syn, Krzysztof, który opublikował wpis w mediach społecznościowych.

Dzisiaj w nocy, w wieku 68 lat odszedł mój Tata. Nieoceniony człowiek, skrzypek, pedagog. Wszyscy zapamiętamy jego koncerty pełne ognia i temperamentu oraz zamiłowanie do kształcenia młodych muzyków. Proszę Was o modlitwę i szturm do nieba, aby otworzyli mu bramy niebieskie. To ostatnia rzecz, jaką możemy dla niego zrobić – napisał syn artysty.

Pożegnalny wpis pojawił się także na profilu facebookowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kim był Jan Stanienda?

Jan Stanienda pochodził z Bytomia. Ukończył Akademię Muzyczną imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Od lat siedemdziesiątych był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka, a od 1977 roku jej koncertmistrzem i solistą.

W trakcie swojej wieloletniej kariery występował z wieloma wybitnymi artystami. Koncertował na całym świecie, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Royal Albert Hall w Londynie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie czy Filharmonii Berlińskiej.

W latach 1986-2000 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1991-92 jako "premier violon solo" Stanienda prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse.

Pracował także jako pedagog warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

RadioZET.pl/PAP/Anna Kruszyńska