Zamknij

Jeden Osiem L powraca z nowym utworem. Będzie hit na miarę "Jak zapomnieć"?

10.05.2021 11:46
Jeden Osiem L
fot. PIOTR FOTEK/REPORTER/East News

Jeden Osiem L powraca z nowym utworem "O miłości do wolności". Fani: "Powrót, którego nikt się nie spodziewał, ale każdy się z niego cieszy".

Jeden Osiem L to polski zespół hip-hopowy powstały w 1998 roku. Formację założył Marcin Siwka oraz Łukasz Wółkiewicz, a ich najpopularniejszym utworem do dzisiaj zostaje kultowa kompozycja "Jak zapomnieć".

Jeden Osiem L powraca z utworem "O miłości do wolności"

Formacja powraca w nowej odsłonie i z nowym składem. Jeden Osiem L nadal tworzy Łukasz Wółkiewicz, odpowiedzialny za wokal oraz słowa premierowej piosenki, do artysty dołączył Chris Toffson stojący za muzyką i produkcją. Artyści zaprezentowali właśnie najnowszy kawałek "O miłości do wolności".

Utwór opowiada o miłości do wolności, którą podmiot liryczny powoli zaczyna tracić. To komentarz i reakcja duetu na aktualną sytuację w kraju. 

"Wolność. Zakochać się łatwo. Odkochać? Niemożliwe!" - czytamy w opisie utworu.

Jeden Osiem L - "O miłości do wolności". O czym opowiada utwór?

Autorzy podkreślają, czym jest dla nich wolność i skąd pomysł na taki kierunek w tekście.

"Utwór opowiada o miłości do utracanej wolności rozumianej jako sprawiedliwość społeczna, osobność, nieskrępowanie, odrębność, swoboda, niezależność, równość, niezawisłość, autonomiczność, demokracja, niepodległość, suwerenność, samostanowienie, samookreślenie, równouprawnienie, pluralizm, dowolność, wolność wyznania, autonomizm, prawo. Bardzo dużo dzieje się ostatnio w naszym kraju i na świecie. Dokąd nas to wszystko zaprowadzi?" - zapowiadają twórcy.

Kawałka "O miłości do wolności" możecie posłuchać poniżej:

Fani grupy są zadowoleni z powrotu hiphopowców. Pod premierowym kawałkiem pojawiło się wiele komplementów.

"Powrót, którego nikt się nie spodziewał, ale każdy się z niego cieszy" - brzmi jeden z komentarzy.

"Do dziś cala Polska zna Twoje kawałki, fajnie ze małymi krokami powstajesz. Niejedna dziś dorosła osoba wychowała się na twojej muzyce" - pisze kolejny słuchacz.

Jeden Osiem L zadebiutował w 2003 roku płytą "Wideoteka", która osiągnęła status złotej płyty. To na niej znalazł się największy hit formacji "Jak zapomnieć". W utworze wykorzystano fragment utworu "Overcome" grupy Live. Muzycy zostali wówczas oskarżeni o plagiat, jednak podkreślali, że w gatunku, którym wykonują, nie brakuje zapożyczeń oraz sampli. Ostatni album hiphopowców "Dekada" ukazał się w 2014 roku.