Zamknij

Jerry Granelli nie żyje. Słynny perkusista jazzowy zmarł w wieku 80 lat

22.07.2021 10:30
Jerry Granelli nie żyje. Słynny perkusista jazzowy zmarł w wieku 80 lat
fot. shutterstock.com

Jerry Granelli nie żyje. Legendarny perkusista jazzowy zmarł w wieku 80 lat. Muzyk zasłynął przede wszystkim ze współtworzenia ścieżki dźwiękowej do kultowej świątecznej bajki „Gwiazdka Charliego Browna”.

Jerry Granelli nie żyje. Ceniony kanadyjski perkusista jazzowy zmarł 20 lipca w wieku 80 lat. Informację o śmierci potwierdzono na jego oficjalnym profilu na Facebooku.

Jerry Granelli nie żyje. Słynny perkusista jazzowy zmarł w wieku 80 lat

Jerry Granelli zmarł w swoim domu w kanadyjskim Halifax. Przyczyna śmierci nie została ujawniona.

Wiadomo jednak, że 80-letni perkusista zmagał się od dawna z problemami zdrowotnymi. W grudniu zeszłego roku Granelli trafił na oddział intensywnej terapii w związku z krwotokiem wewnętrznym. Spędził tam kilka miesięcy.

W ostatnich miesiącach jego stan poprawił się na tyle, że został wypisany do domu. Zaledwie dwa dni przed śmiercią poprowadził warsztaty w trakcie Halifax Jazz Festival.

Jerry był prawdziwą siłą natury. Będzie go brakowało jego trojgu dzieciom, pięciorgu wnuczętom, a także niezliczonej liczbie osób, których dotknął swoją muzyką i duszą – czytamy w oświadczeniu na Facebooku.

Kim był Jerry Granelli?

Jerry Granelli zdobył dużą popularność jako członek tria Vince Guaraldiego, z którym stworzył kultową ścieżkę dźwiękową do słynnej świątecznej bajki „Gwiazdka Charliego Browna” z lat sześćdziesiątych. Soundtrack rozszedł się w ponad 4 milionach egzemplarzy i jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów świątecznych w historii Stanów Zjednoczonych.

Perkusista nagrał ponad 30 albumów, a jego kompozycje zostały docenione przez m.in. Rock and Roll Hall of Fame, The National Library of Congress Sound Archives, Grammy, Juno czy The East Coast Music Association.

Współpracował z wieloma artystami. W trakcie swojej wieloletniej kariery założył także zespół Light Sound Dimension grający psychodelicznego rocka. Był również nauczycielem i współtwórcą Atlantic Jazz Festival.

RadioZET.pl/pitchfork.com