Zamknij

Jessye Norman nie żyje. Legenda światowej opery miała 74 lata

Piotr Krajewski
01.10.2019 09:50
Jessye Norman nie żyje legendarna śpiewaczka operowa miała 74 lata
fot. KEYSTONE/Associated Press/East News

Jessye Norman nie żyje. Legendarna śpiewaczka operowa zmarła 30 września w nowojorskim szpitalu w wieku 74 lat. Śmierć amerykańskiej gwiazdy potwierdziła rzeczniczka rodziny — Gwendolyn Quinn.

Jessye Norman nie żyje. Legenda światowej opery miała 74 lata

Nie żyje Jessye Norman, legenda światowej opery i wybitna amerykańska sopranistka. Gwiazda zmarła 30 września w szpitalu św. Łukasza w Nowym Jorku. Miała 74 lata.

Bezpośrednią przyczyną śmierci Jessye Norman była sepsa wywołana komplikacjami po uszkodzeniu rdzenia kręgowego w 2015 roku.

Jesteśmy dumni z osiągnięć muzycznych Jessye. Natchnienie, jakim darzyła publiczność na całym świecie, niech nigdy nie gaśnie! Szczycimy się też jej dokonaniami na polu humanitarnym, jej inicjatywami na rzecz zwalczania głodu, bezdomności i wspieraniem edukacji artystycznej młodych — przekazała rodzina w komunikacie.

W trakcie swojej kariery Jessye Norman zdobyła aż pięć nagród Grammy i otrzymała wiele doktoratów honoris causa. W 1996 roku przyznano artystce Grammy Lifetime Achievement Award. Przez wiele lat aktywnie angażowała się również w pomoc potrzebującym. Była członkinią zarządów i rad powierniczych wielu organizacji humanitarnych i filantropijnych.

RadioZET.pl/PAP/PK