Zamknij

John Lydon z Sex Pistols zbankrutował po procesie z zespołem? "Nie mam grosza przy duszy"

17.09.2021 09:42
John Lydon
fot. Rex Features/East News

John Lydon z Sex Pistols przegrał proces z kolegami z zespołu. Sprawa mocno nadszarpnęła jego budżet. Muzyk wyznał, że aktualnie "nie ma grosza przy duszy".

John Lydon z Sex Pistols chciał zbojkotować serial poświęcony wspomnieniom jego kolegi z zespołu, Steve'a Jonesa. Chodzi o sześcioodcinkowy serial "Pistol", którego fabuła opiera się głównie na pamiętnikach muzyka. Za produkcję jest odpowiedzialny Danny Boyle, zdobywca Oscara za film "Slumdog. Milioner z ulicy".

John Lydon z Sex Pistols w tragicznej sytuacji finansowej

Ważne nazwisko zagwarantowało Lydonowi, że produkcja będzie dopięta na ostatni guzik. W marcu ujawniono pierwsze kadry serialu, na których widzimy Toby'ego Wallace'a jako Steve'a Jonesa, Ansona Boona jako Johna Lydona, Jacoba Slatera jako Paula Cooka i Louisa Patridge'a jako Sida Viciousa. Materiał nie przekonał Lydona, który postawił sobie za punkt honoru niedopuszczenie produkcji do emisji. Muzyk odmówił udzielenia licencji na muzykę Sex Pistols serialowi, a sprawa trafiła do sądu.

Jak twierdzi prawnik Edmunda Cullena, który reprezentuje interesy Jonesa i Cooka, zespół w 1998 roku ustalił, że wszystkie decyzje dotyczące wniosków licencyjnych będzie podejmował demokratycznie na zasadach większości. Sąd Najwyższy użył tego argumentu w procesie grupy, który w sierpniu tego roku John Lydon przegrał.

John Lydon stracił oszczędności w walce z Sex Pistols

W wywiadzie dla "The Telegraph" Lydon nazywa swoich kolegów z zespołu "złem", a także podkreśla, że przez rozprawę znajduje się w "finansowej ruinie".

Nie mam grosza przy duszy, żadnych oszczędności, możliwości pożyczenia pieniędzy, żadnej emerytury, nie mam nic.

Artysta przyznał, że rozprawa sądowa kosztowała go miliony. Wyraził ogromny żal do swoich byłych kolegów z zespołu.

Nigdy nie spodziewałem się, że Steve, Paul i Glen są tak źli. Nawet nie usiedliśmy i nie pogadaliśmy o tym wszystkim.

Lydon przyznał też, że wiedział, że nie ma szans wygrać sprawy. Kanał FX, na który ma trafić serial, należy do giganta - Disneya.

To był pojedynek między mną a forsą Walta Disneya. Spodziewaliście się innego wyniku? (...) Sex Pistols stali się własnością pieprzonej Myszki Miki.

Muzyk przyznał również, że obawia się, że jego kiepska sytuacja finansowa wpłynie negatywnie na leczenie jego żony Nory, która cierpi na Alzheimera. Lydon jest jej pełnoetatowym opiekunem.

Zobacz też: Światowe gwiazdy muzyki, które mają polskie korzenie. Nie brakuje wielkich nazwisk [ZDJĘCIA]