Zamknij

Johnny Mandel nie żyje. Legendarny kompozytor i zdobywca Oscara miał 94 lata

30.06.2020 12:43
Johnny Mandel nie żyje legendarny kompozytor i zdobywca Oscara miał 94 lata
fot. Youtube

Johnny Mandel nie żyje. Legendarny amerykański kompozytor zmarł w wieku 94 lat. Był zdobywcą Oscara i aż pięciu statuetek Grammy. Stworzył m.in. muzykę do kultowej czołówki serialu „M*A*S*H”.

Johnny Mandel nie żyje. Legendarny kompozytor i zdobywca Oscara miał 94 lata

Johnny Mandel nie żyje. Amerykański kompozytor, specjalizujący się w muzyce filmowej i jazzowych aranżacjach, zmarł 29 czerwca w wieku 94 lat.

Legendarny twórca współpracował z najsłynniejszymi gwiazdami, m.in. Frankiem Sinatrą, Peggy Lee, Barbrą Streisand, Michaelem Jacksonem czy Tonym Bennettem. Zdobył aż 17 nominacji do prestiżowej nagrody Grammy, z czego 5 przyniosło mu statuetki. W 1965 roku otrzymał Oscara za utwór „The Shadow of Your Smile” z filmu „Brodziec”.

Tworzył muzykę nie tylko do filmów, ale również seriali telewizyjnych. To właśnie Johnny Mandel jest autorem motywu muzycznego „Suicide Is Painless” z serialu „M*A*S*H”, który kręcono w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegło wieku.

Śmierć Johnny’ego Mandela skomentował m.in. Michael Bublé. Kanadyjski wokalista przyznał, że kompozytor był jego wielką inspiracją.

Było mi bardzo przykro, kiedy dowiedziałem się, że odszedł jeden z moich bohaterów. Był geniuszem, wspaniałą osobowością i jednym z moich ulubionych autorów oraz aranżerów muzyki — napisał Buble.

RadioZET.pl/theguardian.com