Zamknij

Katy Perry przegrała w sądzie. Jej wielki przebój jest plagiatem

Piotr Krajewski
30.07.2019 11:56
Katy Perry jej wielki przebój to plagiat gwiazda przegrała sprawę w sądzie
fot. Youtube (Katy Perry)

Katy Perry przegrała proces w sprawie plagiatu singla „Dark Horse”. Sąd federalny uznał, że jej wielki przebój z 2013 roku jest kopią piosenki „Joyful Noise” autorstwa chrześcijańskiego rapera Marcusa Graya.

Przebój „Dark Horse” Katy Perry to plagiat. Piosenkarka przegrała proces

Katy Perry skopiowała hip-hopową piosenkę chrześcijańskiego rapera Marcusa Graya, znanego w branży również jako Flame. Amerykańska piosenkarka oficjalnie przegrała proces w sprawie plagiatu.

Po werdykcie kilkuosobowej ławy przysięgłych sąd federalny w Los Angeles stwierdził, że hit „Dark Horse” jest kopią utworu „Joyful Noise”, który Marcus Gray stworzył w 2009 roku, czyli 4 lata przed wydaniem singla Katy Perry. Już w 2014 roku raper twierdził, że hit jest łudząco podobny jego piosenki i pozwał piosenkarkę. Zdaniem Amerykanina twórcy „Dark Horse” skopiowali charakterystyczny beat „Joyful Noise”.

W trakcie procesu obie strony powołały biegłych muzykologów, którzy mieli dokładnie zbadać ewentualne podobieństwa. Okazało się jednak, że ich opinie wzajemnie się wykluczały. Piosenkarka i główny producent przeboju Dr. Luke nie przyznali się też do winy.

Jak podają amerykańskie media, sąd zdecydował, że Katy Perry będzie musiała wypłacić odszkodowanie Marcusowi Grayowi. Jego wysokość zostanie ustalona w przyszłym tygodniu podczas kolejnej rozprawy.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

Zagłosuj

Czy "Dark Horse" to kopia "Joyful Noise"?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/billboard.com/PK