Zamknij

Koncert Jamesa Blunta w Polsce coraz bliżej. 7 ciekawostek na temat artysty, które warto znać

Piotr Krajewski
19.09.2019 12:39
Koncert Jamesa Blunta w Polsce coraz bliżej 7 ciekawostek na temat artysty, które trzeba znać
fot. mat. prasowe

Koncert Jamesa Blunta w Polsce, którego patronem medialnym jest Radio ZET, zbliża się wielkimi krokami. Już 7 marca artysta pojawi się w Arenie Gliwice, gdzie zaprezentuje m.in. materiał ze swojej nowej płyty. Dziś prezentujemy kilka ciekawostek na temat Jamesa Blunta, o których nie wszyscy mogli wiedzieć.

James Blunt: ciekawostki przed koncertem w Polsce

Dziś James Blunt to jeden z najpopularniejszych brytyjskich wokalistów. Okazuje się, że jeszcze niedawno artysta robił coś zupełnie innego. W latach 1996-2002 James był żołnierzem brytyjskiej armii. Stacjonował nawet w oddziałach Life Guards w trakcie wojny w Kosowie.

Jego debiutancka płyta „Back To Bedlam” była najlepiej sprzedającym się albumem w Wielkiej Brytanii w pierwszej dekadzie XXI wieku. Sprzedał się w ponad 3 milionach egzemplarzy i pokonał m.in. „Back to Black” Amy Winehouse i „No Angel” Dido. Dziś pierwsze dzieło Blunta jest 18. najlepiej sprzedającym się krążkiem w historii Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, Brytyjczyk jest bliskim przyjacielem Eda Sheerana. Artyści bardzo się lubią, często spotykają się prywatnie, a nawet piszą razem muzykę. Okazuje się nawet, iż Sheeran jest ojcem chrzestnym syna Blunta. Autor hitu „You’re Beautiful” zdradził też kiedyś, że muzycy byli współlokatorami podczas jednej z tras koncertowych w Stanach Zjednoczonych.

Okazuje się, że James Blunt robi muzyczną karierę pod pseudonimem artystycznym. Tak naprawdę nazywa się James Hillier Blount. Jak później przyznał w wielu wywiadach, zaczął posługiwać się pseudonimem, ponieważ w czasach szkolnych rówieśnicy porównywali jego prawdziwe nazwisko do jednego z niemiłych określeń w języku angielskim.

James Blunt bardzo aktywnym nastolatkiem, miał wiele hobby i chętnie angażował się w nowe rzeczy. W wieku 16 lat zrobił nawet licencję pilota. Od nastoletnich lat był także wielkim fanem motocyklów.

W 2016 roku Uniwersytet w Bristolu nadał mu tytuł honorowy doktora muzyki. Artysta ukończył tam studia w 1992-1996 roku. To właśnie w trakcie studiów napisał chociażby utwór „Wisemen”, jedną z piosenek która znalazła się na jego pierwszej płycie.

Jego najsłynniejszy singiel „You’re Beautiful” to bez wątpienia jeden z największych hitów pierwszej dekady XXI wieku. Sukcesy na listach przebojów na całym świecie, statusy wielokrotnej platyny i trzy nominacje do prestiżowej nagrody Grammy. Piosenka Jamesa Blunta biła rekordy popularności, co w końcu obróciło się przeciwko niej. Słynny magazyn „Rolling Stone” umieścił balladę na liście najbardziej irytujących utworów w historii.

James Blunt w Polsce: kiedy koncert w Gliwicach i gdzie kupić bilety?

James Blunt wystąpi w Polsce 7 marca 2020 roku w Arenie Gliwice, gdzie promować będzie swoją najnowszą płytę „Once Upon A Mind”. Nie zabraknie jednak także jego największych hitów. Bilety na koncert specjalisty od ballad można nabyć za pośrednictwem strony www.prestigemjm.com. Organizatorem wydarzenia jest agencja Prestige MJM. Na koncert w Arenie Gliwice zaprasza Miasto Gliwice i Radio ZET.

RadioZET.pl/PK